Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Titulní strana
Aktuality
Listopadový newsletter DIVIZNY
Na tomto odkaze si můžete prolistovat a pročíst náš listopadový newsletter. Přejeme pěkné podivení Úsměv
 
Zpráva z konference Liberecká M.R.K.E.V. 2021

Ve čtvrtek  4. listopadu 2021 proběhl v Lidových sadech 19. ročník krajské konference Liberecká M.R.K.E.V.

Díky přednáškám pedagogů z TUL jsme mohli nahlédnout do poznatků o vývoji klimatu na Zemi, dozvěděli jsme se o současných trendech ve vývoji českého venkova a o vlivu religiozity v naší krajině.

Nechyběly ani recepty z dobré praxe na základních školách. Učitelé nás seznámili např. s tím, jak probíhala týdenní pěší  pouť téměř celé školy nebo jak žáci 5. a 9. tříd společně vytvořili  atlas stromů na školním pozemku.

V odpoledních dílnách jsme mohli okusit část z geostezky „Příběh liberecké žuly“. Mohli jsme získat praktické tipy, jak pracovat se školní geologickou sbírkou nebo poznat zdroje kvalitních  geografických dat a náměty, jak s nimi pracovat ve výuce.

Přestože počasí bylo deštivé, na konferenci panovala příjemná tvůrčí atmosféra a účastníci si odnesli množství zajímavých informací, know-how i kontaktů využitelných při realizaci environmentální výchovy ve školách.

Pokud byste chtěli alespoň částečně okusit z programu konference, můžete si zde prohlédnout prezentace jednotlivých přednášejících.
 
Konference M.R.K.E.V. 2021

Srdečně Vás zveme na již 19. konferenci k ekologické výchově10-25-21-03-19-06-pozvankmrkev2jpg.jpg

Liberecká M.R.K.E.V 2021 na téma: Krajina očima geografa.

Konference proběhne ve čtvrtek 4.listopadu 2021 v Lidových sadech v Experimentálním studiu.

 

Čekají vás zajímavé přednášky, dobré příklady z praxe škol a praktické dílny s tématem geografie. Podrobný program můžete nalézt zde.


 

Přihlášky je možné vyplnit zdeext do 25.10.2021.
 
Nabídka služeb DIVIZNY 2021/2022
Naši novou nabídku služebext pro školní rok 2021/2022 si můžete prohlédnout zdeext. Objédnávání programů zahajujeme 26.8.2021 v 0:00. Více informací k objednávání výukových programů naleznete zde.
 
Srpnový newsletter
Náš čerstvý srpnový newsletter si můžete přečíst zdeext.
 
Pěkné prázdniny!
Přejeme krásné prázdniny a děkujeme za spolupráci během celého školního roku! Hustý
 
ŠUŽ newsletter - červen 2021
Zde můžete nalézt červnový newsletter Školy pro udržitelný rozvoj. 
 
Seminář - Kouzelný svět hmyzu 26.5.
Ve středu 26.5. proběhne netradiční seminář Kouzelný svět hmyzu. Zveme Vás na výpravu do rozmanitého hmyzího světa. Vše proběhne v souladu s protiepidemickými opatřeními. Vyzkoušíte si aktivity pro obohacení výuky o hmyzu, dozvíte se zajímavé informace ze zaslané online aplikace a vyzkoušíte si lov a pozorování hmyzáčků na louce a v potoce. Více v přiložené pozvánce.
 
Seminář o klimatické změně

Zveme Vás na seminář, kde se dozvíte více o novém celoročním programu Školy pro udržitelný život, jak vzdělávat žáky o klimatické změně a udržitelném životě. Pozvánku a důležité informace naleznete zde.

 
30 dní pro Zemi
30dnicedulemjpg.jpgLetošní Den Země proběhne v Zoo Liberec zcela netradičně. Ve volně přístupném parku, který přiléhá k areálu zoologické zahrady, je pro veřejnost připravena samoobslužná prožitková stezka. Kromě samotné stezky je možné se také zapojit do výzvy 30 dní pro Zemiext, během které má každý příležitost přispět ke zlepšení svého životního prostředí. Své úspěchy mohou účastníci zaznamenat do online dotazníkuext, jehož prostřednictvím se vyhodnotí, kolik lidí se do výzvy zapojilo a jaká pomoc planetě se během pouhého měsíce podařila uskutečnit. Mnohem více se dozvíte na nových webových stránkách extzoo.
 
Dubnový newsletter
Právě vyšel náš čerstvý dubnový newsletter. Máte-li chuť si počíst a trochu se podivit, můžete ho nalézt zdeextÚsměv.
 
ŠUŽ 2021/22 - Klimatické změny
letak-pro-skolyjpg.jpg

Nabízíme učitelům realizaci programu Škola pro udržitelný život ve školním roce 2021/2022, tentokrát se zaměřením na aktuální téma klimatické změny. V průběhu celého roku Vám bude k dispozici náš konzultant pro metodickou podporu a veškeré otázky týkající se daného programu. Žáci společně se svým učitelem zmapují do hloubky místo, kde žijí, a navrhnou možná opatření pro zmírnění či adaptaci na klimatickou změnu přímo v daném místě. Součástí je i 3denní pobyt žáků v ekologickém centru v Horním Maršově.

Více informací se dozvíte zde.
 
Kampaň obyčejného hrdinství

19. dubna začíná již tradiční Kampaň obyčejného hrdinství pořárdaná Ekoškolou. Školy, třídy, skupiny, i jednotlivci se mohou zapojit a přispět k ochraně živtního prostředí svým vlastním jednáním. Více informací zdeext.

obycejne_hrdinstvi2021png.png

 
První letošní seminář pro pedagogy bude!!!

Na úterý 27. 4. 2021 jsme nachystali první letošní seminář pro pedagogy. Odehraje se v krásné přírodě Veseckého údolí v Liberci. Bezpečně a v souladu s opatřeními proti COVID - 19. Na účastníky čeká 7km trasa doplněná informacemi a aktivitami přenositelnými do vlastní výuky. Více v pozvánce. Těšíme se na viděnou!

Pozvanka_mokrad (515,58kB)

Mokrad-foto.jpg

 
Specializační studium 2021

V letošním roce bude probíhat další ročník specializačního studia pro školní koordinátory environmentální výchovy z Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje - studium je určeno zejména učitelům ZŠ a SŠ. Začátek kurzu je plánován na srpen 2021. Více informací a přihlášku naleznete v přiložených souborech. Případné dotazy a přihlášky prosíme zasílejte na: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Specializacni_studium-2021 (127kB)

Specializacni_studium-prihlaska-2021 (92,05kB)

 
Ukliďme Česko

I toto jaro proběhne tradiční akce Ukliďme Česko. Hlavním dnem úklidu bude tentokrát sobota  27.3., ale úklid bude probíhat i v dalších dnech. Více o celé akci naleznete na oficiálních stránkáchext, nebo facebookuext. Kde jsou zatím naplánované jednotlivé úklidy, můžete nalézt na interaktivní mapěext.

 

 
Nová QR prožitková stezka

Víte, jak si povídají čolci? Co se lidé naučili od koček? A umí kuny vlastně plavat? Na tyto a mnoho dalších fascinujícíchbarevny_mlokmpng.pngotázek odpovídají stanoviště nové QR stezky S mlokem lehkým krokem.

Vydejte se provětrat, něco se dozvědět, trochu se pobavit a také si zahrát nevšední hry na naši novou prožitkovou stezku.

Více zde.

 
Březnový Newsletter
Právě vyšel náš čerstvý březnový newsletter. Máte-li chuť si počíst a trochu se podivit, můžete ho nalézt zdeextÚsměv.
 
Nabídka projektů ŠUŽ

Podařilo se prodloužit časový harmonogram projektů ŠUŽ a čas jejich dokončení je posunut až na prosinec 2021. V rámci programu Škola pro udržitelný život Vám proto znovu nabízíme příležitost zapojit se do některého ze dvou projektů:


1)     Škola pro udržitelný život – žákovské mikroprojekty pro lepší místo

typ školy: I. i II. stupeň ZŠ, SŠ, SOŠ

Realizace vzdělávacího programu Škola pro udržitelný život, ve kterém žáci spolu s dalšími partnery z obce přemýšlí o tom, co mohou udělat pro rozvoj své obce nebo okolí školy. Spolu pak postupně realizují navržené projekty a tím mění k lepšímu místo, kde žijí a učí se.

2)     Škola pro udržitelný život – žákovské mikroprojekty zaměřené na řešení klimatické změny

typ školy:  II. stupeň (8. – 9. třída) ZŠ, SŠ, SOŠ

Jedná se o projekt, který pracuje s metodikou programu Škola pro udržitelný život zaměřený na řešení klimatické změny v místě.


Součástí projektů je metodika pro pedagogy (průvodce vzdělávacím programem a popis jednotlivých aktivit v průběhu roku), drobná finanční podpora pro žákovské miniprojekty (cca 10 000,-) a odměna pro zapojené pedagogy. Zajistíme Vám též metodickou podporu pro realizaci aktivit programu se žáky pravidelnými konzultacemi s metodikem. Máme pro Vás připravené metody a aktivity i pro distanční výuku, takže lze začít i v této složité době.

V programu máte možnost více propojit výuku s reálným světem, který je dětem blízký a nalézá se v okolí školy či bydliště, můžete spolu se žáky přispět ke zlepšení životního prostředí a kvality života ve Vašem okolí a máte příležitost pomoci dětem stát se teď i v budoucnu aktivními občany.


Pokud Vás nabídka oslovila, napište si o podrobnější informace na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 

 
Palmový olej & pravá indonéská kuchyně

Máme něco společného se stavem přírody, vzácných tropických pralesů v Indonésii? Koalice proti palmovému oleji zíroveň zve k vyzkoušení a ohodnocení pravých indonéských receptů. Více informací k recpetům naleznete v letáku.To se dozváte v čerstvém videu... https://youtu.be/mXOKZtR-Nucext

02-02-21-09-12-42-210130_letacek-a5_vareni-indoneskych-receptupage001jpg.jpg

 
Online konference Změňme klima

letik_konference_jen_2str_na_web1024_1jpg.jpg13.1.2021 pořádá Ekoškola online konferenci Změňme klima. Téma konference bude práce škol a žáků s veřejností a společností, tedy změna klimatu skrze společenské klima. Registrace je možná do 13.1. Po registraci obdržíte odkazy na na nahrané příspěvky. 13.1. od 15:00 bude k těmto příspěvkm probíhat panelová diskuze.

Podrobnější informace naleznete na: https://ekoskola.cz/cz/konferenceext

 
Přejeme krásné, pokojné Vánoce a šťastný rok 2021!
pf2021m.jpg
 
Prosincový newsletter

Na odkaze si můžete pročíst náš předvánoční newsletter Úsměv

https://mailchi.mp/54a26a96c473/novinky-z-divizny-prosinec-2020

 
Akce odloženy
Veškeré plánovné akce pro pedagogy a veřejnost jsou prozatím až do odvolání odloženy. Děkujeme za pochopení.
 
Sedmihorky - ZRUŠENO

Vzhledem k aktuální situaci a nařízením jsme nuceni letošní akci v Sedmihorkách zrušit. Věříme, že se budeme moci setkat brzy za příjemnějších okolností na dalších akcích. Děkujeme za pochopení.

 

 
SEDMIHORKY - VOLNÁ MÍSTA

Natradiční třídenní wortskshop pro pedagogy v Sedmihorkách, který se koná 8.10.-10.10. jsou zatím ještě volná místa. Přihlásit se je možné do 29.9., proto určitě neváhejte a využijte příležitosti Úsměv

Anotace jednotlivých programů naleznete zde: Anotace - Sedmihorky 2020 (436,79kB)

Registrovat se můžete pomocí této přihlášky: Prihlaska-Sedmihorky_2020 (462kB) . Přihlášky zasílejte e-mailem na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
Šťastný školní rok 2020/21
Přejeme vydařený a pohodový školní rok 2020/21 a těšíme se na shledanou ať už na programu s dětmi, či na semináři, nebo jiné akci Úsměv
 
Nabídka programů na školní rok 2020/21
V sekci výukové programy můžete najít novou nabídku programů pro školní rok 2020/21. Na tento školní rok zahajujeme objednávání ve čtvrtek 27. 8. 2020.
 
Přejeme pěkné prázdniny

Přejeme krásné prázdniny a těšíme se na shledání v září! Úsměv

 

 
Červnový newsletter DIVIZNY

Novinky v DIVIZNĚ, plány do budoucna, zajímavé informace a mnoho dalšího můžete nalézt v našem červnovém newsletteru (zdeext).

 

 
Pozvání na seminář Škola pro udržitelný rozvoj

Na začátek příštího školního roku jsou plánovány semináře, na kterých se můžete dozvědět, co je Škola pro udržitelný život a případně se přihlásit do jednoho z nabízených programů. Semináře proběhnou v Hradci Králové (17.9.), Praze (22.9.) a Brně (1.10.). Přihlášení je možné na: https://forms.gle/KxbZeeNRQYqPkYMy9.

Více informací naleznete zdeext.

06-03-20-09-06-28-suzjpg.jpg06-03-20-09-07-07-suz2jpg.jpg

 
Zveme Vás v březnu na

Odbornou přednášku Druhová ochrana nebo ochrana jedince? Jak chráníme populaci v zoo?

ST 25. 3. 2020, 16.00 – 18.00

Současné zoologické zahrady se potýkají s odlišnými problémy, než tomu bylo v průběhu minulého století. Nastává stav, kdy úsilí o chov ohrožených druhů zvířat se zdá být ekonomicky nad možnosti moderních zoologických zahrad spolu s nedostatkem potřebného chovatelského prostoru, který je zvířatům jednotlivých druhů poskytován. Během přednášky se dozvíte, jaké efektivní nástroje můžeme využívat a jak moc je třeba informovat a tím i vzdělávat širokou veřejnost proto, abychom mohli současný vývoj chovu zvířat v lidské péči úspěšně zvládnout.

Více informací naleznete zde.ext

 

Seminář Ekoškola v kostce

ČT 26. 3. 2020, 14.00 – 18.00

V rámci semináře Ekoškola v kostce nabízíme příležitost seznámit se s veškerými důležitými informacemi o mezinárodním programu Ekoškola. Seminář je určený všem pedagogům z aktuálně nezapojených i zapojených škol.

Více informací naleznete zde.ext

 

 
Osvětový dokument - Podpora retence vody v krajině

Jak je to se suchem a kam se ztratila voda? Mnohé odpovědi na tyto otázky vám může dát velmi
zdařilé osvětové video Libereckého kraje. Video je mimo jiné pobídkou k podání projektů na
realizaci retenčních opatření v krajině v rámci dotačního titulu programu "8.6 Podpora retence vody
v krajině", kterou vyhlašuje Liberecký kraj. Více naleznete na dotace.kraj-lbc.czext.

 

Video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=P47UAScIPawext


 
Dokument - Nejbližší krajina

Jaký je však náš vztah k nejbližší krajině, k místu, v němž se pohybujeme každodenně? Téměř tři ze čtyř obyvatel naší země žijí ve městech, nejbližší krajinou je tedy krajina mezi domy a krajina těsně za nimi, krajina v katastru, krajina „za humny“. Přemýšlíme o ní jako o krajině, nebo ji vnímáme jen jako okolí domů, jako zbylý prostor? To vše jsou závažné a nikoliv jednoduché otázky, na které dokument odpovídá. Nejbližší krajina je pro nás totiž, ať si to uvědomujeme či ne, bytostně důležitou.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12946725133-nejblizsi-krajina/21938256874ext

 
Zveme Vás v únoru na

Vědecko-populární přednášku Efekt motýlích křídel

Pondělí 10. 2. 2020, 16.00 – 18.00 hod

Zajímá vás, jak nepatrné změny, které člověk nepozoruje, mají obrovský vliv na přírodu okolo nás? Jak jsou biologické systémy propojeny? Jak probíhá signalizace v přírodě a jak malé drobnosti spouští kaskády a dominové efekty s globálním dopadem? Přijďte na zajímavou přednášku.


Metodický seminář Luční školka v praxi

Pátek 14. 2. 2020, 9.00 – 15.00 hod

Cílem semináře je seznámit pedagogy s metodikou Luční školka, která přibližuje svět drobných živočichů z říše bezobratlých, například mravenců, vážek, brouků, plžů či motýlů, které děti mohou pozorovat v trávě, půdě, ve vodě. Cílem semináře je inspirace pedagogů a jejich motivace, představení námětů, jak lze toto téma hravě uchopit s nejmenšími dětmi.

 

Více informací k jednotlivým akcím naleznete zde.

 
Pf 2020

 

 

PF 2020

 

 
Newsletter ŠUŽ listopad - prosinec 2019

newsletter ŠUŽ_listopad_prosinec 2019 (2967,72kB)

 
Geologická olympiáda - termíny 2020

Všechny důležité termíny pro účast v geologické olympiádě najdete v přiloženém letáku: Geologická olympiáda 2020 (986,18kB)

Liberecké krajské kolo geologické olympiády pořádá Severočeské muzeum v Liberci 30. března 2020. Přihlašování přímo na webu GO: www.geologicka-olympiada.cz. Hodně zdaru!

 
Liberecká MRKEV 2019 - materiály ke stažení

10-08-19-10-13-30-01mrkevpng.pngV odkazu: http://www.xy1.cz/1mp2s najdete ke stažení prezentace řečníků 18. konference EVVO M.R.K.E.V. s tématem"Voda kolem nás", která proběhla 14. listopadu v Lidových sadech.

 
Ještědská MRKEV - kdo byl oceněn?

Srdečně blahopřejeme všem nominovaným a oceněným osobám i institucím, které se zapsaly do letošního ročníku ceny Ještědská MRKEV. V přiložené tiskové zprávě se dozvíte jméně všech oceněných: Ocenění Ještědská MRKEV 2019 (225,59kB)

 
Proměňte školní pozemek na venkovní učebnu
10-02-19-01-00-24-stazeny-souborpng.pngVyužijte grantové výzvy Ministerstva životního prostředí a proměňte školní pozemek na venkovní učebnu. Můžete až 500 tisíc korun, termín podání žádostí je od 3. února do 31. března 2020 . Dotaci můžete získat např. na pořízení zázemí pro subjekty inspirované konceptem lesní mateřské školy, nebo na vybudování a úpravy venkovních areálů a pozemků základních a středních škol.Podrobnosti k vázvě a žádosti naleznete zde: https://www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=74
 
semináře LES VE ŠKOLE v Praze a v Krásné Lípě!
10-02-19-11-51-12-logo_les_ve_skolepng.pngMetodické semináře k programu LES VE ŠKOLE pro vás nabízí vzdělávací centrum TEREZA. V dohledné době a pro krajánky také v dostupné vzdálenosti se konají v říjnu v Praze a v Krásné Lípě. Semináře mimo jiné nabízejí seznámení s metodikami, inspiraci k tomu, jak učit venku, aby to děti bavilo a jak program zařadit do výuky a řadu dalších bonusů. DOPORUČUJEME! Více informací a přihlášky naleznete zde: https://lesveskole.cz/cz/seminare-a-mentoring
 
Výukové programy Severočeského muzea
logo_smjpg.jpgNepřehlédněte nabídku zajímavých výukových programů Severočeského muzea v Liberci. Nabízí dva programy věnované novodobé historii: Srpen 1968 v LiberciKonfiskované osudy. Vánoční tradici je zasvěcený program Já bych rád k Betlému. Podrobnosti k nim najdete v letáčku zde: Program SM školám 2019-20 (81,79kB)
 
Novinky ze střední Afriky od ochránců slonů

stazeny-soubor-(1)jpg.jpgV prokliku najdete zprávy o aktivitách spolku Save elephans, který se ve střední Africe věnuje ochraně slonů. Jejich činnost je velmi pestrá i užitečná - od včelích úlů chránících pole farmářů před slony po výcvik psů a monitoring přírody (https://www.save-elephants.org/)

Stručný souhrn srpnových událostí:

Report_Save_elephants_srpen_2019 (1090,4kB)

 
Objednávání na školní rok 2019-20 ukončeno

divizna-liberec-barjpg.jpgPROGRAMY PRO DĚTI, ŽÁKY A STUDENTY JSOU JIŽ PRO LETOŠNÍ ŠKOLNÍ ROK OBSAZENY! DĚKUJEME VÁM ZA VÁŠ ZÁJEM!

 

Objednávat se dále můžete na semináře, dílny a exkurze pro pedagogy - viz záložka "Akce pro pedagogy".

 
Novinky z ŠUŽ - červen 2019
Novinky, výzvy a pozvání v newsletteru Školy pro udržitelný život: newsletter ŠUŽ_červen 2019 (1202,53kB)
 
Velké změny začínají od nejmenších - výsledky kampaně Ekoškoly

04-01-19-02-56-40-logo_ekoskola_barevnepng.pngV jednom květnovém týdnu proběha na podporu udržitelného života na naší krásné planetě Zemi kampaň Ekoškoly "OBYČEJNÉ HRDINSTVÍ". Školy se do kapmaně zapojovaly prostřednictvím plnění 7 výzev a zaznamenávaly denní výsledky. Souhrnné výsledky 86 zapojených škol se dozvíte zde: Vysledky_Obycejne_hrdinstvi (515,49kB)

 
Kalendář PTAČÍ ROK vzdělává, těší i pomáhá

scan0000jpg.JPGS radostí vám představujeme nově vzniklý kalendář „Ptačí rok“, který podporuje celosvětovou ochranářskou kampaň evropských zoologických zahrad Silent Forest. Najdete v něm krásné akvarelové ilustrace a každá stránka kalendáře obsahuje odstřihnutelnou část s tematickými úkoly pro děti. Pro aktivní rodiče, učitele a vedoucí kroužků je připraven i další metodický materiál.

 

05-28-19-12-01-38-scan0001-(5)jpg.JPG

Celý článek...
 
akce v Zoo Liberec ZDARMA

Zoo Liberec pro vás každý měsíc připravuje dvě zajímavé akce ZDARMA:

ZOOBJEKTIV - neformální setkání a beseda se zoology. Dozvíte se zde novinky a událisti ze zákulisí zoo. Probíhá každou druhou středu v měsíci od 18.00h.

ZOOKALEIDOSKOP -  obrázky a vyprávění lidí, kteří aktivně pracují v projektech na ochranu přírody. Probíhá každou poslední středu v měsíci od 18.00h.

Obě akce se konají v budově ZooExpo, vchod z Masarykovy ul. od tramvajové zastávky Botanická zahrada.

 

Jste srdečně zváni i se svými dětmi! Rozpis termínů najdete v letáku: Setkávání v Zoo Liberec (102,02kB)

 
Zoo Liberec vás zve na akce roku 2019
115png.png V roce 115. výročí založení Zoo Liberec vás zoo zve na pravidelné měsíční i oblíbené sezónní akce, např. 27.4. na zábavnou i poučnou oslavu Dne Země, každoměsíční Zoobjektiv o novinkách ze zákulisí zoo, Zookaleidoskop o ochraně přírody v exotických destinacích a řadu dalších. Přehled chystaných akcí, na které vás spolu se zoo srdečně zveme najdete v letáčku: Akce Zoo Liberec 2019 (645,41kB)
 
Doporučujeme ke čtení i tvoření

Zalistujte si ukázkami dvěma krásnými a praktickými knihami z nakladatelství KAZDA: Dárky z přírody a Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii:

Dárky z přírody - ukázka (6945,32kB)

Pět domácích prostředků... - ukázka (2213,79kB)

 

Darky_z_prirody Pet_domacich_prostredku

 
Všechno nejlepší do nového roku 2019!
pf-divizna-2019jpg.jpg
 
Zajímavosti vědy od Aničky Fučíkové

Mgr. Anna Fučíková, Ph.D.,ext působí na Fakultě matematiky a fyziky na Karlově univerzitě v Praze. Jejím oborem jsou nanočástice. Přinášíme Vám Aničkou popularizované překlady článků o vědeckých objevech současné doby, tentokrát na téma Slunce, Měsíc, Země - energie skoro na dosah:

Slunce, Měsíc, Země... (1259,66kB)

Více článků A. Fučíkové najdete v záložce "Archiv"

 
SEV DIVIZNA dokončilo projekt "Prostředí vychovává"

Prostředí vychovává je název úspěšně zrealizovaného projektu, který byl podpořen Libereckým krajem. Podařilo se vytvořit grafický návrh všech potřebných infotabulí včetně jejich umístění. Celkem bylo vytvořeno 8 velkých informačních tabulí, které mají obsah související s šetrným chováním organizace k životnímu prostředí. Dále vzniklo celkem 15 cedulí informačního systému. Ve vestibulu SEV DIVIZNA vznikl nový dřevěný panel pro umístění potřebných informací o ekologicky šetrném provozu SEV DIVIZNA a s prostorem na umístění informací pro návštěvníky střediska – vše dle návrhu architekta.

SEV DIVIZNA tímto projektem naplnilo další krok potřebný ke zkvalitnění poskytovaných služeb, které odpovídá potřebným standardům. SEV DIVIZNA smí od ledna 2018 používat logo a titul Certifikovaný poskytoval služeb environmentální výchovy.

Vzniklá projektová opatření nyní mohou vidět všichni návštěvníci vzdělávacích akcí konajících se v SEV DIVIZNA.

 
DIVIZNA ZÍSKALA CERTIFIKÁT!


SEV DIVIZNA je certifikovaný poskytovatel služeb environmentální výchovy. Máme z toho radost a dělíme se o ni s vámi! Byl to proces, na kterém jsme pracovali v průběhu roku 2017. Povedlo se nám uspět ve všech 4 hodnocených oblastech - řízení organizace, programoví pracovníci, environmentální programy a ekologizace provozu.

01-22-18-09-41-11-ev_jednobarevne_oranzovajpg.jpg

 
Výstava "Jak zoo pomáhá" - k zapůjčení!

Výstava osmi bannerů "Jak zoo pomáhá" je věnována způsobům pomoci ohroženým zvířatům z divočiny. Najdete tu banner věnovaný výzkumu, terénním projektům v Asii a Africe, záchranným centrům pro handicapovaná a celníky zabavená zvířata. Výstava vás seznámí vás s konkrétnními projekty a činnostmi 16 českých a slovenských zoo. V elektronické podobě ke zhlédnutí zde: bannery Jak zoo pomáhá (10620,49kB)

 

POZOR - výstavu si můžete zapůjčit k vám do školy a využít ji pro výuku. Velikost jednoho banneru je 80x200cm, jde o rollup, přeprava je tudíž možná i osobním autem.

 
Rozhovor s "Náčelníkem", Miloslavem Nevrlým, v RESPEKTU
M. Nevrlý

Přečtěte si rozhovor s autorem Knihy o Jizerských horách, která stále zůstává vzorem pro literární zpracování vlastivědných titulů a inspirací ve vztahu člověka ke krajině a její historii.

 

Celý článek...
 
Všechno nejlepší do nového roku 2017!
01-05-17-10-26-30-pf2017diviznajpg.jpg
 
Inspirace na září a říjen – LAND ART PRO DĚTI

Objevili jsme pro vás zajímavé webové stránky přinášející řadu nápadů na tvoření s dětmi v přírodě. Proklikejte se galerií návodů „Jak udělat…“ spirály, kola, hmyz, jména, tváře, stopy a další obrazy: http://landartforkids.com/section340960.html

Kromě toho si můžete pro vzdělávací účely stáhnout neautorizovaný překlad metodiky uveřejněné na   Land art pro děti v pěti krocích (413,87kB).

Originál najdete zde: http://landartforkids.com/section345789.html

 
Chodíte k nám rádi? DEJTE NÁM SVŮJ HLAS

Pokud chcete podpořit naši činnost, můžete nás ohodnotit nebo zanechat krátkou zprávu na webu ekocentra.cz.

Přístup k hodnocení naleznete zde: www.ekocentra.cz/liberecky-kraj/stredisko-ekologicke-vychovy-divizna-mestske-stredisko-ekologicke-vychovy-pri-zoo-liberec.htm


Budeme rádi za přívětivá povzbudivá slova Úsměv, ale i za náměty či praktická doporučení na vylepšení naší činnosti! S nimi se rovnou obracejte na vedoucího SEV DIVIZNA, Aleše Kočího, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Nebo se zasavte osobně přímo v našem středisku a popovídáme o Vašich připomínkách u kávy.

 
SEV DIVIZNA děkuje panu Josefovi Šenberkovi a Lesům ČR !!!
aktualita2jpg.jpgV areálu SEV DIVIZNA vzniká nová Prožitková stezka. Její součástí je nový vzorkovník dřev, který vyrobil pan Josef Šenberk z Českého Dubu.


Finanční prostředky na výrobu poskytl s.p. Lesy ČR (respektive Krajský inspektorát Lesů ČR Liberec). Moc děkujeme!!!!
 
Nová Prožitková stezka v SEV DIVIZNA

Prožitková stezka v areálu DIVIZNYV areálu zahrady SEV DIVIZNA byla díky finanční podpoře MŽP vybudována nová Prožitková stezka. Cílem této stezky je přiblížit aktivní, zábavnou formou informace o místním biotopu v bezprostřední blízkosti zoologické zahrady, nabídnout zajímavou volno časovou aktivitu pro návštěvníky zoo, organizované skupiny, rodiče s dětmi, seniory, nevidomé i náhodné kolemjdoucí.

Po celé trase je v různých rozestupech vytvořeno několik zastavení, která jsou složena z interaktivních dřevěných prvků a informačních tabulí. U každého zastavení je umístěna cedule s vyobrazením, návodem a vysvětlením, doplněná textem v Braillově písmu. Stezku mohou návštěvníci absolvovat i s překrytým zrakem, aby se vžili do handicapu nevidomých.

Stezka bude slavnostně otevřena 25.5.2009 u příležitosti Mezinárodního dne parků v 16.00.
Návštěvníci ji budou moci využívat každý všední den od 8 - do 16,00 hodin.

 
Divizna
Divizna web