Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Titulní strana
Aktuality
Sedmihorky 2018 - ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA - NOVÉ CESTY

V termínu 11. - 13. října Vás srdečně zveme na tradiční setkání pedagogů v Sedmihorkách, které přináší novou energii a inspiraci pro vaši práci v environmentální výchově.

Pozvánku, program a registrační formulář zde ke stažení:

Pozvánka Sedmihorky 2018 (481kB)

program Sedmihorky 2018 (78,85kB)

Registrace Sedmihorky 2018 (461kB)

 
Objednávání výukových programů na školní rok 2018-19

Vážení pedagogové, velmi si vážíme Vašeho zájmu o nabízené EVP.

Na školní rok 2018-19 máme již obsazeno.

 

 
VZDĚLÁVACÍ MENU PRO PEDAGOGY

08-23-18-02-46-11-animal2027607_640png.pngPro letošní školní rok vám předkládáme 15 akcí rozmanitého charakteru. Nebudou chybět tradiční metodické semináře, tvořivé dílny, populárně-vědecká přednáška, setkání Ekoškol ani exkurze do zoo zadními vrátky.

Celý článek...
 
NOVINKY LETOŠNÍ NABÍDKY VÝUKOVÝCH PROGRAMŮ
08-21-18-11-25-14-imagespng.pngTradiční nabídku výukových programů letos osvěžujeme dvěma novinkami. Od jara 2019 budou moci žáci 3. - 5. ročníku I st. ZŠ nahlédnout do ptačího světa, který překračuje hranice nejen států, ale i kontinentů. Ve stejnojmenném programu - “Ptačí svět“ – se žáci stanou průzkumníky pralesa i pozorovateli blízkého okolí. Zjistí, co trápí ptáky v jihovýchodní Asii a co u nás. A zaměří se na to, jak můžeme životní prostředí ptactvu vylepšit.


Celý článek...
 
TMA, TICHO, SAMOTA - noční vycházka Jizerskou oblastí tmavé oblohy
CHKO Jizerské hory Vás v rámci oslav 50. výročí vyhlášení chko na netradiční noční vycházku Jizerkami, která slibuje pozorování přechodu dne v noc, oblohou plnou hvězd, zajímavé informace o Jizerské oblasti tmavé oblohy a možná i tajemné soví houkání. Akce se koná 24. srpna od 19h. Více v letáku zde: noční vycházka Jizerkami: TMA, TICHO, SAMOTA (1860,43kB)
 
Zajímavosti vědy od Aničky Fučíkové

Mgr. Anna Fučíková, Ph.D., působí na Fakultě matematiky a fyziky na Karlově univerzitě v Praze. Jejím oborem jsou nanočástice. Přinášíme Vám Aničkou popularizované překlady článků o vědeckých objevech současné doby, tentokrát na téma "baterie" a uchovávní energie:

Baterie (1554,29kB)

Více článků najdete v záložce "Archiv"

 
O prázdninách na jizerské louky

"Louky se lidem prostě povedly. Oslavte jejich krásu s námi!" - Správa CHKO Jizerské hory nás zve na SLAVNOST JIZERSKÝCH LUK v sobotu 14. července 2018 v Horním Maxově na louce u křižovatky pod Bramberkem. Podrobněji o programu se dočtete zde: Slavnost luk (2355,02kB)

 
Želví zpravodaj
Čerstvé novinky (duben - červen 2018) o ohraně želv českými dobrovolníky a indonéskými ochranáři v Indonésii najdete zde: Želví zpravodaj 4-6_2018 (1281,39kB)
 
Žáci libereckých škol pomáhají chránit biodiverzitu

V sobotu 9.6. proběhl v zoo další ročník Dne s ochranářskými projekty Zoo Liberec a CCBC (České koalice pro ochranu biodiverzity). Sedm týmů z libereckých základních škol reprezentovalo 7 různých ochranářských projektů liberecké zoo a žákům se prodejem vlastnoručně vyrobených suvenýrů podařilo nashromáždit neuvěřitelnou částku 26.579,-. Ta celá poputuje na ochranu mořských želv v Indonésii, na záchranu loskutáka niaského, na provoz záchranného centra pro outloně váhavé na Sumatře, na ochranu slonů v Africe, na kampaň proti palmovému oleji, na ochranu goril ve Středoafrické republice a na podporu záchranného centra pro ohrožená zvířata na Filipínách.

Žákům i všem návštěvníkům zoo, kteří přispěli "mladým ochranářům" z místních základních škol, mnohokrát děkujeme!

06-13-18-12-45-37-20180609_111616jpg.jpg 20180609_112810jpg.jpg 06-13-18-12-51-34-20180609_110026jpg.jpg

 

 
REALIZUJTE NA SVÉ ŠKOLE PĚŠÍ DEN

priloha-bez-nazvu_-00219jpg.jpgV rámci Evropského týdne mobility (16.–22. 9. 2018) se mohou školy připojit ke "kampani Pražských matek" a vyhlásit pěší den. Jde o výzvu dětem, aby přišly do školy pěšky, přijely na koloběžce, na skateboardu nebo na kole. Zapojené školy budou soutěžit o hodnotné ceny za nejlepší školní reportáž z pěšího dne.

Neváhejte a připojte se zde: http://www.prazskematky.cz/projekty/pesky-do-skoly-2018/

 
POSLEDNÍ SEMINÁŘ TOHOTO ŠKOLNÍHO ROKU - to nejlepší nakonec!

Zkušený lektor ekovýchovy a průkopník aktivizačních metod výuky, Ing. T. Hawel, vás provede celodenním seminářem  JAK UČIT ŽÁKY ZÁŽITKEM EKOLOGICKOU VÝCHOVU (7. 6.). Nečekejte příliš teorie. S tím, jak zážitek dostat do školy vás seznámí přímo realizací několika her. Za hru In Time dostal T. Hawel cenu Hugo, nejlepší hra roku 2016, kterou uděluje Prázdninová škola Lipnice.

Více o Tomášovi se dočtete v rozhovoru ze Svatojánu - inspirujte se a přijďte si zažít: http://rozhovoryvesvatojanu.blogspot.cz/2016/05/tomas-hawel.html

 
Novinky ze střední Afriky od ochránců slonů

stazeny-soubor-(1)jpg.jpgV prokliku najdete zprávy o aktivitách spolku Save elephans, který se ve střední Africe věnuje ochraně slonů. Jejich činnost je velmi pestrá i užitečná - od včelích úlů chránících pole farmářů před slony po výcvik psů a monitoring přírody.

Stručné letošní reporty a foto zde:

Zpráva_duben_2018 (1336,4kB)

Ochrana slonů ve střední Africe_brezen_2018 (1537,58kB)

 
Se Čmelákem za houbami

stazeny-souborjpg.jpgČmelák SPP vás zve 16. května na terénní seminář ZA VŠÍM HLEDEJ HOUBU. Mykologická vycházka s určováním hub, povídáním o houbách a aktivitami, které lze využít ve výuce o houbách se odehraje v prostředí vzorové ekovýchovné lokality Mokřady Jablonné v Jablonném v Podještědí. Po semináři je komentované prohlídky mokřadu.

Informace a přihláška zde: seminář Za vším hledej houbu (227,03kB)

 
EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC 20. 4. – 1. 5. 2018

00000-edo-mech-www-(1)png.png Vítejte v době lidové. Době, která doslova páchne člověčinou. Stále častěji kolem sebe slyšíme, vidíme a cítíme projevy ohromné lidské moci, která má schopnost stále výrazněji a rychleji přetvářet podobu světa, ve kterém společně žijeme....Společná porada o tom, jak se v této situaci orientovat, porozumět jí, domluvit se a přežít. Přednáší J. Sádlo, S. Komáre, V. Bělohradský a další.

Podrobný program zde: http://www.slunakov.cz/edo/


 
Den Země v Zoo Liberec
kalendar_duben_2018jpg.jpg
 
soutěžte se ZOO Liberec - PĚVCI PRO PĚVCE

silentforestcmykeaza2018kpng.png

ZOO Liberec vyhlašuje soutěž pro MŠ, ZŠ, SŠ a ZUŠ - vytvořte píseň o zpěvných ptácích jihovýchodní Asie a nahrajte k ní krátké video. Proč to?

 

Více o kampani ZTICHLÝ LES:

https://www.zooliberec.cz/silent-forest-asian-songbird-crisis-ztichly-les-krize-pevcu-v-jihovychodni-asii.html

Celý článek...
 
Pojďte slavit!

chko_jhjpg.jpg

CHKO Jizerské hory letos slaví 50 let své existence. Během roku pořádá řadu krásných akcí v přírodě
pro veřejnost. Vyberte si a přidejte se:

 

 
Evropský týden udržitelného rozvoje 30.5 - 5.6. 2018

03-08-18-11-22-15-eturlogoczoranz1jpg.jpg

https://www.tydenudrzitelnosti.cz/pro-skoly/

 
Česko uklízí i Koukalová, přidejte se!

baaywyyvclldcgwjwwtdjpg.jpg

Dejte ruku k dílu a připojte se k celostátní akci

Ukliďme svět, ukliďme Česko 2018 - 7. dubna 2018.

Podrobnosti, aktuality a fotosoutěže najdete zde: http://www.uklidmecesko.cz Jak je vidět na fotografiích z uplynulých ročníků, při úklidech nechybí dobrá nálada, legrace a tvořivost. Podívejte se na nejpovedenější snímky a nechte se nadchnout http://www.uklidmecesko.cz/about/2017fotosoutez/

 
Jaro ožívá - vítejte ptáky, vítejte jaro!
logo Jaro ožívá

Již podesáté můžete sledovat příchod jara společně s Českou společností ornitologickou. Sledujte s dětmi interaktivní mapu příletů poslů jara – čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy - a sami do ní zaznamenávejte vaše pozorování. Více zde: http://www.springalive.net/

A POZOR - letos se soutěží o nejlépe zabezpečenou skleněnou plochu.

 

 
DIVIZNA ZÍSKALA CERTIFIKÁT!


SEV DIVIZNA je certifikovaný poskytovatel služeb environmentální výchovy. Máme z toho radost a dělíme se o ni s vámi! Byl to proces, na kterém jsme pracovali v průběhu roku 2017. Povedlo se nám uspět ve všech 4 hodnocených oblastech - řízení organizace, programoví pracovníci, environmentální programy a ekologizace provozu.

01-22-18-09-41-11-ev_jednobarevne_oranzovajpg.jpg

 
Adoptujte si želví život nebo práci ochranáře

zelvylogo2jpg.jpg

Podpořit ochranu mořských želv v Indonésii můžete mnoha způsoby, např. příspěvkem na týden práce ochranáře. Ta vyjde na 1500,-Kč. Ochranář přitom za týden přemístí zhruba 28 snůšek želvích vajec, to znamená 2 800 vajec zachráněných před pytláky.

Více o projektu Chráníme mořské želvy se dozvíte zde: www.morskezelvy.cz/prispevek-podpora/

PRO ŠKOLY: Přednášku pro děti doplněnou řadou fotek a vzdělávacími aktivitami vám o problematice mořských želv po domluvě zajistí H. Svobodová, vedoucí projektu:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
Výstava "Jak zoo pomáhá" - k zapůjčení!

Výstava osmi bannerů "Jak zoo pomáhá" je věnována způsobům pomoci ohroženým zvířatům z divočiny. Najdete tu banner věnovaný výzkumu, terénním projektům v Asii a Africe, záchranným centrům pro handicapovaná a celníky zabavená zvířata. Výstava vás seznámí vás s konkrétnními projekty a činnostmi 16 českých a slovenských zoo. V elektronické podobě ke zhlédnutí zde: bannery Jak zoo pomáhá (10620,49kB)

 

POZOR - výstavu si můžete zapůjčit k vám do školy a využít ji pro výuku. Velikost jednoho banneru je 80x200cm, jde o rollup, přeprava je tudíž možná i osobním autem.

 
KOLA PRO AFRIKU - ročník 2017
logo_kola_pro_afrikujpg.jpgVe sběru kol pro děti z Afriky se  letos ve třech sběrných termínech vybralo 127 jízdních kol. Děkujeme darcům! Momentálně domlouváme přepravu do centálního skladu v Ostravě, odkud kola pak putují na určená místa v Africe.
Kola pomohou dětem překonat vzdálenost z jejich bydliště do školy. Více o projektu se dozvíte na www.kolaproafriku.cz.
 
Rozhovor s "Náčelníkem", Miloslavem Nevrlým, v RESPEKTU
M. Nevrlý

Přečtěte si rozhovor s autorem Knihy o Jizerských horách, která stále zůstává vzorem pro literární zpracování vlastivědných titulů a inspirací ve vztahu člověka ke krajině a její historii.

 

Celý článek...
 
Připravte se na jarní přílet ptáků s metodikou ČSO


logo_jaro_ozivajpg.jpg

Chcete-li získat náměty a velmi pěkné metodické materiály včetně pracovních listů, které umožní mladším i starším dětem objevovat zázraky přírody, prostudujte si bedlivě stánky České ornitologické společnosti www.springalive.net. Najdete zde vodítko pro pozorování příletu pěti druhů ptáků a další programy o životě a ekologii vybraných druhů ptáků. Neváhejte a začněte s přípravou na jaro už nyní! Čáp bílý, první z pětice pozorovaných ptáků dorazí na sezonu vČechách již během března! Ukázka materiálů zde:

Jaro ožívá - prezentace (8122kB)

Jaro ožívá - pracovní listy (5348,4kB)

 

Po jednoduché a bezplatné registraci si můžete všechny materiály stáhnout. Registrační formulář a přístup k materiálům zde: http://www.springalive.net/cs-cz/spring_teachers

 
Všechno nejlepší do nového roku 2017!
01-05-17-10-26-30-pf2017diviznajpg.jpg
 
Inspirace na září a říjen – LAND ART PRO DĚTI

Objevili jsme pro vás zajímavé webové stránky přinášející řadu nápadů na tvoření s dětmi v přírodě. Proklikejte se galerií návodů „Jak udělat…“ spirály, kola, hmyz, jména, tváře, stopy a další obrazy: http://landartforkids.com/section340960.html

Kromě toho si můžete pro vzdělávací účely stáhnout neautorizovaný překlad metodiky uveřejněné na   Land art pro děti v pěti krocích (413,87kB).

Originál najdete zde: http://landartforkids.com/section345789.html

 
Zdroje informací - změny klimatu (M.R.K.E.V. 2015)

Zde můžete získat slíbené odkazy na ZDROJE INFORMACÍ k tématu letošní "MRKVE", které zazněli od řečníků v panelové diskusi:

Změna klimatu - zdroje info (12,76kB)

 

Pokud byste si rádi poslechli zvukový záznam panelové diskuse, ozvěte se na mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , záznam vám rádi pošleme přes úschovnu.cz.

 
Chodíte k nám rádi? DEJTE NÁM SVŮJ HLAS

Pokud chcete podpořit naši činnost, můžete nás ohodnotit nebo zanechat krátkou zprávu na webu ekocentra.cz.

Přístup k hodnocení naleznete zde: www.ekocentra.cz/liberecky-kraj/stredisko-ekologicke-vychovy-divizna-mestske-stredisko-ekologicke-vychovy-pri-zoo-liberec.htm


Budeme rádi za přívětivá povzbudivá slova Úsměv, ale i za náměty či praktická doporučení na vylepšení naší činnosti! S nimi se rovnou obracejte na vedoucího SEV DIVIZNA, Aleše Kočího, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Nebo se zasavte osobně přímo v našem středisku a popovídáme o Vašich připomínkách u kávy.

 
Vítejte na prahu nového školního roku!

Co jsme si pro Vás na školní rok 2015-2016 připravili nového?

 

Horkou novinkou je ekologický výukový program pro MŠ a ZŠ (1.-3.třída) HALÓ, JE TU NĚKDO? aneb Co se děje ve skořápce. Děti v programu poodhalí tajemství života schované pod skořápkou vajíčka. Možná je překvapí, jak různorodí jsou živočichové, kteří se z vajíčka rodí. Program je bohatý názornými pomůckami a ukázkami. NENECHTE DĚTEM UJÍT!

 

Starší žáky (6.-9.třída ZŠ) zveme v rámci naší programové nabídky nově na terénní exkurzi JIZERSKÉ HORY NA DOTEK. Jedinečnost místa se vydáme vnímat do příměstské části Liberce - do Kateřinek a na Dračí kámen. Pokusíme se získat srdce žáků pro kraj žuly, bučin i textilní tradice. Jak naši předi ovlivnili ráz zdejší krajiny? A jak chceme krajinu uvářet my?

 

Pro pedagogy chystáme hned z kraje podzimu opravdovou lahůdku! Návštěvu Liberce přislíbil geolog a klimatolog VÁCLAV CÍLEK, již 5. října se s ním budete moci setkat v Lidových sadech a diskutovat na téma VODA V KRAJINĚ A ZEMĚDĚLSKÁ PŮDA. Tradičně Vás dále srdečně zveme na vícedenní výjezdní workshop do Sedmihorek, krajskou konferenci M.R.K.E.V. a řadu dalších poznávacích a inspirativních akcí. Více najdete v našem programovém MENU.

 

VYBERTE SI A ZAŽIJTE S NÁMI!

 
SEV DIVIZNA děkuje panu Josefovi Šenberkovi a Lesům ČR !!!
aktualita2jpg.jpgV areálu SEV DIVIZNA vzniká nová Prožitková stezka. Její součástí je nový vzorkovník dřev, který vyrobil pan Josef Šenberk z Českého Dubu.


Finanční prostředky na výrobu poskytl s.p. Lesy ČR (respektive Krajský inspektorát Lesů ČR Liberec). Moc děkujeme!!!!
 
Nová Prožitková stezka v SEV DIVIZNA

Prožitková stezka v areálu DIVIZNYV areálu zahrady SEV DIVIZNA byla díky finanční podpoře MŽP vybudována nová Prožitková stezka. Cílem této stezky je přiblížit aktivní, zábavnou formou informace o místním biotopu v bezprostřední blízkosti zoologické zahrady, nabídnout zajímavou volno časovou aktivitu pro návštěvníky zoo, organizované skupiny, rodiče s dětmi, seniory, nevidomé i náhodné kolemjdoucí.

Po celé trase je v různých rozestupech vytvořeno několik zastavení, která jsou složena z interaktivních dřevěných prvků a informačních tabulí. U každého zastavení je umístěna cedule s vyobrazením, návodem a vysvětlením, doplněná textem v Braillově písmu. Stezku mohou návštěvníci absolvovat i s překrytým zrakem, aby se vžili do handicapu nevidomých.

Stezka bude slavnostně otevřena 25.5.2009 u příležitosti Mezinárodního dne parků v 16.00.
Návštěvníci ji budou moci využívat každý všední den od 8 - do 16,00 hodin.

 
Divizna má včelky

Divizna má včelky

Ve Středisku ekologické výchovy DIVIZNA našly domov první včeličky. Jsou umístěné v proskleném úlu v učebně a díky provrtané zdi mají průlet mimo budovu (ven do přírody).

 

Včelstvo bude sloužit k ekologickým výukovým programům. Pro názornost života včelího společentví je celý úl prosklený. Děti mohu pozorovat včelky při práci a životě v úle.