Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Titulní strana
Aktuality
Zveme vás na DEN ZVÍŘAT do ZOO LIBEREC
den_zvirat_2017.jpg
 
Global storylines - výuka příběhem ZRUŠENO

cena_eduina_odznakpng.pngNenechte si ujít seminář o vzdělávací metodě Global Storylines za dotovanou cenu! 12.10. - 14.10. 2017 v Campu Sedmihorky u Turnova.

Seminář vám představí metodu Global Storylines, kde jsou děti vtaženi do příběhu. Ten se stává dlouhodobou osou výuky. Příběh klade před třídu problémy a výzvy, které musí její členové řešit. Výuka příběhem využívá prvky dramatické výchovy a umožňuje tak prozkoumávat komplexní globální témata v bezpečném prostředí fiktivního příběhu. Určeno pedagogům I.stupně ZŠ. Seminář je akreditován.

Podrobnosti v záložce "Akce pro pedagogy". Přihlášky u Mirky Novákové: tel. 482 712 982 nebo email:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Projekt Global Storylines byl vybrán odbornou porotou mezi přihlášenými projekty jako jeden z devíti finalistů Eduíny 2016. Cenu uděluje EDUin a každoročně oceňuje projekty, které přinášejí svým obsahem inovace a moderní trendy do světa vzdělávání.

 
I letos sbíráme KOLA PRO AFRIKU
logo_kola_pro_afrikujpg.jpgPomozte dětem v Africe překonat vzdálenost do školy darováním jízdního kola, které už posloužilo...
Sběr proběhne u budovy ZOOEXPO (starý vchod do zoo) 17. a 25. října a 2. listopadu vždy od 15.00 do 18.00h. Sbíráme horská, trekingová či širokoplášťová kola i kolařské nářadí. Info A. Kočí: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 732 172 295.
 
SPECIALIZAČNÍ STUDIUM EVVO PRO PEDAGOGY – JEŠTĚ 2 VOLNÁ MÍSTA!

Vzdělávání pedagogů

Ještě dvě volná dotovaná místa máme v letošním „studiu k výkonu specializovaných činností v oblasti environmentální výchovy“. Toto studium je určeno koordinátorům environmentální výchovy – kvalifikovaným pedagogům v základních, středních a mateřských školách, pedagogům volného času a vychovatelům. Studium probíhá na základě metodického pokynu MŠMT a jeho tematické okruhy jsou závazně stanoveny Standardem dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v EVVO, vydaným MŠMT ČR v roce 2015. Účastníkům je přibližují špičkoví odborníci a zkušení pedagogové.

Celý článek...
 
Rozhovor s "Náčelníkem", Miloslavem Nevrlým, v RESPEKTU
M. Nevrlý

Přečtěte si rozhovor s autorem Knihy o Jizerských horách, která stále zůstává vzorem pro literární zpracování vlastivědných titulů a inspirací ve vztahu člověka ke krajině a její historii.

 

Celý článek...
 
Aktuálně v ŠUŽ

 

Prázdninové čtení novinek ze Školy pro udržitelný život. Dočtete se zde: suzjpg.jpg

Newsletter ŠUŽ_červen 2017 (3721,7kB)

 
Kola pro Afriku - jarní mise 2017

Společnost Kola pro Afriku, o.p.s. dokončila svou jarní misi v Africe. V květnu bylo v Gambii předáno do škol 800 darovaných kol z ČR. A to i od dárců z Liberce! V následujících dnech se budou kola rozdávat i českým dětem z SOS dětských vesniček.p1000807jpg.jpg

 

 
Zajímavosti vědy od Aničky Fučíkové

Mgr. Anna Fučíková, PhD., působí na Fakultě matematiky a fyziky na Karlově univerzitě v Praze. Jejím oborem jsou nanočástice. Přinášíme Vám Aničkou popularizované překlady článků o vědeckých objevech současné doby:

Odpady ve vodě (288,19kB)

Nanočástice versus rostliny a živočichové (8095,5kB)

 
Výroční zpráva SEV DIVIZNA 2016

..ke stažení a ke čtení zde:

Výroční zpráva SEV DIVIZNA 2016_1.část (358,39kB)

Výroční zpráva SEV DIVIZNA 2016_2.část (719,77kB)

 
Připravte se na jarní přílet ptáků s metodikou ČSO


logo_jaro_ozivajpg.jpg

Chcete-li získat náměty a velmi pěkné metodické materiály včetně pracovních listů, které umožní mladším i starším dětem objevovat zázraky přírody, prostudujte si bedlivě stánky České ornitologické společnosti www.springalive.net. Najdete zde vodítko pro pozorování příletu pěti druhů ptáků a další programy o životě a ekologii vybraných druhů ptáků. Neváhejte a začněte s přípravou na jaro už nyní! Čáp bílý, první z pětice pozorovaných ptáků dorazí na sezonu vČechách již během března! Ukázka materiálů zde:

Jaro ožívá - prezentace (8122kB)

Jaro ožívá - pracovní listy (5348,4kB)

 

Po jednoduché a bezplatné registraci si můžete všechny materiály stáhnout. Registrační formulář a přístup k materiálům zde: http://www.springalive.net/cs-cz/spring_teachers

 
Všechno nejlepší do nového roku 2017!
01-05-17-10-26-30-pf2017diviznajpg.jpg
 
O lese se diskutovalo na Liberecké MRKVi 2016

Prezentace přednesené na Liberecké MRKVI 2016 najdete ke stažení v záložce "Síť škol M.R.K.E.V. - konference MRKEV".

O lese.....uvnitř                                                                                    .................i venku

p1160248jpg.JPG p1180057jpg.JPG

 
Skvělý výsledek - děkujeme!

Během letošního září a října odjelo na 130 kol do Ostravy k opravě. Náledně poputují do Gambie v rámci akce Kola pro Afriku. Moc všem děkujeme! Vážíme si toho. Díky patří jak samotným dárcům, tak firmě ERMEG za bezplatné uskladnění kol v průběhu roku a firmě Helicar za jejich bezplatný odvoz z Liberce do Ostravy. Děkujeme sdružení Faunus a dobrovolníkům za pomoc se sběrem i pracovníkům Lidových sadů a technikům za pomoc při nakládce.

Aleš Kočí, vedoucí SEV DIVIZNA

 

p1160203jpg.JPG p1160217jpg.JPG

 
Školní rok v DIVIZNĚ zahájila EKOŠKOLA

Setkání škol a školek s titulem EKOŠKOLA se konalo 22. září 2016. Resumé a několik fotografií ze setkání najdete v záložce Ekoškola - aktuálně v Ekoškoleext

 
Všechny cesty vedou v říjnu do Sedmihorek!

Zveme vás na vzdělávací a "dobíjecí" workshop v Sedmihorkách! Již 12. ročník proběhne

6.- 8.10. 2016 na tradičním místě v krásném kraji Českého ráje.

Program a přihláška ke stažení zde:

Program_Sedmihorky_2016 (685,5kB)

Anotace_programu_Sedmihorky2016 (22,15kB)

Registrace_Sedmihorky_2016 (471,5kB)

 

Více informací v sekci "Akce pro pedagogy - semináře, workshopy"

Těšíme se na vás!

 
Inspirace na září a říjen – LAND ART PRO DĚTI

Objevili jsme pro vás zajímavé webové stránky přinášející řadu nápadů na tvoření s dětmi v přírodě. Proklikejte se galerií návodů „Jak udělat…“ spirály, kola, hmyz, jména, tváře, stopy a další obrazy: http://landartforkids.com/section340960.html

Kromě toho si můžete pro vzdělávací účely stáhnout neautorizovaný překlad metodiky uveřejněné na   Land art pro děti v pěti krocích (413,87kB).

Originál najdete zde: http://landartforkids.com/section345789.html

 
V Pěnčíně a ve Višňové mají napilno!

Blahopřejeme školám ZŠ Pěnčín a ZŠ a MŠ Višňová k přidělení finančního příspěvku z programu Škola pro udržitelný život (ŠUŽ)! Tyto dvě školy z Libereckého kraje uspěly s projektovým záměrem na vylepšení školních zahrad. Hodnotitelům ŠUŽ se dostalo na stůl celkem 20 žádostí z celé ČR. 15 jich bude během léta realizováno. V Pěnčíně pod názvem "Živá zahrada pro všechny", ve Višňové "Žijeme ve školní zahradě".

 
Škola pro udržitelný život ožívá...

... a to díky dvěma finančním zdrojům, od kterých získal vyhlašovatel programu SEV SEVER dotaci – jsou to Státní fond životního prostředí ČR a nadace Bankovní asociace Kamarádi vzdělávání.

Pro zájemce o realizaci projektu v rámci ŠUŽ z řad škol se bude první informační seminář konat 21. ledna 2016 v Liberci. Více se dozvíte od koordinátorky ŠUŽ pro Liberecký kraj, Lucie Hegrové na adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Co je Škola pro udržitelný život se dozvíte v záložce na levé straně našich webových stránek.

 
Zdroje informací - změny klimatu (M.R.K.E.V. 2015)

Zde můžete získat slíbené odkazy na ZDROJE INFORMACÍ k tématu letošní "MRKVE", které zazněli od řečníků v panelové diskusi:

Změna klimatu - zdroje info (12,76kB)

 

Pokud byste si rádi poslechli zvukový záznam panelové diskuse, ozvěte se na mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , záznam vám rádi pošleme přes úschovnu.cz.

 
Chodíte k nám rádi? DEJTE NÁM SVŮJ HLAS

Pokud chcete podpořit naši činnost, můžete nás ohodnotit nebo zanechat krátkou zprávu na webu ekocentra.cz.

Přístup k hodnocení naleznete zde: www.ekocentra.cz/liberecky-kraj/stredisko-ekologicke-vychovy-divizna-mestske-stredisko-ekologicke-vychovy-pri-zoo-liberec.htm


Budeme rádi za přívětivá povzbudivá slova Úsměv, ale i za náměty či praktická doporučení na vylepšení naší činnosti! S nimi se rovnou obracejte na vedoucího SEV DIVIZNA, Aleše Kočího, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Nebo se zasavte osobně přímo v našem středisku a popovídáme o Vašich připomínkách u kávy.

 
Vítejte na prahu nového školního roku!

Co jsme si pro Vás na školní rok 2015-2016 připravili nového?

 

Horkou novinkou je ekologický výukový program pro MŠ a ZŠ (1.-3.třída) HALÓ, JE TU NĚKDO? aneb Co se děje ve skořápce. Děti v programu poodhalí tajemství života schované pod skořápkou vajíčka. Možná je překvapí, jak různorodí jsou živočichové, kteří se z vajíčka rodí. Program je bohatý názornými pomůckami a ukázkami. NENECHTE DĚTEM UJÍT!

 

Starší žáky (6.-9.třída ZŠ) zveme v rámci naší programové nabídky nově na terénní exkurzi JIZERSKÉ HORY NA DOTEK. Jedinečnost místa se vydáme vnímat do příměstské části Liberce - do Kateřinek a na Dračí kámen. Pokusíme se získat srdce žáků pro kraj žuly, bučin i textilní tradice. Jak naši předi ovlivnili ráz zdejší krajiny? A jak chceme krajinu uvářet my?

 

Pro pedagogy chystáme hned z kraje podzimu opravdovou lahůdku! Návštěvu Liberce přislíbil geolog a klimatolog VÁCLAV CÍLEK, již 5. října se s ním budete moci setkat v Lidových sadech a diskutovat na téma VODA V KRAJINĚ A ZEMĚDĚLSKÁ PŮDA. Tradičně Vás dále srdečně zveme na vícedenní výjezdní workshop do Sedmihorek, krajskou konferenci M.R.K.E.V. a řadu dalších poznávacích a inspirativních akcí. Více najdete v našem programovém MENU.

 

VYBERTE SI A ZAŽIJTE S NÁMI!

 
Děkujeme dárcům kol pro Afriku!

Děkujeme všem, kdo v letošním roce přispěli do sbírky KOLA PRO AFRIKU! Celkem jsme pro Afriku získali 17 kol.

Kam a komu kola dále poputují se dozvíte více zde: www.kolaproafriku.cz

 

Sběr kol probíhal v rámci festiválku DOTEKY AFRIKY, který pořádala v červenci ZOO Liberec ve spolupráci s režisérem Janem Svatošem. Více o festivalu a zajímavém tvůrčím počinu se dozvíte zde: www.dotekyafriky.cz, www.jansvatos.com

 
Sběr kol pro Afriku 2015

ZOO Liberec ve spolupráci s dobrovolníky uspořádá  sběrnou akci v rámci projektu Kola pro Afriku. Cílem humanitární akce je shromáždit starší i novější bicykly na podporu vzdělávání dětí v Gambii – školáci tak totiž budou moci překonávat i větší vzdálenosti při cestě do školy (více na www.kolaproafriku.cz). Sběr se uskuteční dne 18. července, v době od 9 do 12 hodin u služebního vchodu do ZOO Liberec u pavilonu slonů (příjezd vozem je možný od Domu dětí a mládeže Větrník v Riegrově ulici – průjezd mezi  zahradou Lidových sadů a parkem). Darovaná kola by měla být vždy funkční – horská, treková či jiná širokoplášťová, dále jsou vítány náhradní díly, cyklistické nářadí včetně sad na lepení prasklých duší.

Více informací o projektu získáte od Aleše Kočího, vedoucího SEV DIVIZNA při ZOO Liberec (732172295).

 

 
Živly kolem nás

Projekt Živly kolem nás - badatelsky a tvořivě tento měsíc končí. Děkujeme všem pedagogům za účast a nasazení při všem bádání a tvoření. Přejeme, ať se získané pomůcky líbí a pomáhají při další práci!