Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Titulní strana
Aktuality
Připravte se na jarní přílet ptáků s metodikou ČSO


logo_jaro_ozivajpg.jpg

Chcete-li získat náměty a velmi pěkné metodické materiály včetně pracovních listů, které umožní mladším i starším dětem objevovat zázraky přírody, prostudujte si bedlivě stánky České ornitologické společnosti www.springalive.net. Najdete zde vodítko pro pozorování příletu pěti druhů ptáků a další programy o životě a ekologii vybraných druhů ptáků. Neváhejte a začněte s přípravou na jaro už nyní! Čáp bílý, první z pětice pozorovaných ptáků dorazí na sezonu vČechách již během března! Ukázka materiálů zde:

Jaro ožívá - prezentace (8122kB)

Jaro ožívá - pracovní listy (5348,4kB)

 

Po jednoduché a bezplatné registraci si můžete všechny materiály stáhnout. Registrační formulář a přístup k materiálům zde: http://www.springalive.net/cs-cz/spring_teachers

 
Zveme vás na zimní semináře - VOLNÁ MÍSTA!

ROLE PARAZITŮ V EVOLUCI - 6. února

V populárně-vědecké přednášce nám L. J. Příplatová z UK Praha odhalí život neviditelných bestií, parazitů, v čem nám jsou užiteční a jak se podílejí na udržení biodoverzity. POZOR! Koná se v Experimentálním studiu Lidových sadů.

 

ZVÍŘATA V OHROŽENÍ A ZLOČINY V DIVOČINĚ - 9. února

Ochutnávku tří nových EVP s tématy ohrožených zvířat zažijete na semináři s názvem téměř detektivním Zvířata v ohrožení a zločiny v divočině. Seminářem vás provedou domácí lektorky M. Nováková a K. Pecinová. Více informací zde: seminář Zvířata v ohrožení a zločiny v divočině (546,05kB)

 

POZOR! dílna HRÁTKY S PAPÍREM 16.2. již obsazena! Původně ohlášenou lektorku Mgr. Zdeňku Sopůškovou nahradí z důvodu jejího odchodu na mateřskou dovolenou paní Naďa Jašková z Jablonce nad Nisou. Více o lektorce z Jablonce nad Nisou ZDE.

 

Více informací a formulář k přihlášení najdete v záložce "Akce pro pedagogy" nebo se obraťte na Lenku Dědkovou: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 
Všechno nejlepší do nového roku 2017!
01-05-17-10-26-30-pf2017diviznajpg.jpg
 
O lese se diskutovalo na Liberecké MRKVi 2016

Prezentace přednesené na Liberecké MRKVI 2016 najdete ke stažení v záložce "Síť škol M.R.K.E.V. - konference MRKEV".

O lese.....uvnitř                                                                                    .................i venku

p1160248jpg.JPG p1180057jpg.JPG

 
Skvělý výsledek - děkujeme!

Během letošního září a října odjelo na 130 kol do Ostravy k opravě. Náledně poputují do Gambie v rámci akce Kola pro Afriku. Moc všem děkujeme! Vážíme si toho. Díky patří jak samotným dárcům, tak firmě ERMEG za bezplatné uskladnění kol v průběhu roku a firmě Helicar za jejich bezplatný odvoz z Liberce do Ostravy. Děkujeme sdružení Faunus a dobrovolníkům za pomoc se sběrem i pracovníkům Lidových sadů a technikům za pomoc při nakládce.

Aleš Kočí, vedoucí SEV DIVIZNA

 

p1160203jpg.JPG p1160217jpg.JPG

 
DNY GIS V LIBERCI

Dny GIS 2016 se budou konat v termínu od 14.  do 16. listopadu v prostorách Krajské vědecké knihovny. Během pondělí a středy bude program přizpůsoben žákům a studentům ze škol v Libereckém kraji.

 

Program bude zaměřen na využití GIS při ochraně životního prostředí a při řešení povodňové ochrany a přírodních katastrof. Pásmo bude provázeno praktickými demonstracemi jevů. Samostatnou část budou tvořit praktické ukázky práce ochrany přírody. Návrat šelem do kraje. Co a jak s nálezovou databází ohrožených druhů. Poskládej si mě! Mapy nám pomáhají.

Po celou dobu akce bude probíhat 2. ročník malování Země příběhů. Žáci a studenti jsou zváni, aby pomohli vytvořit obraz země, jakou by ji chtěly mít. Výtvarné vybavení bude zajištěno.

Více o programu: http://www.kvkli.cz/component/content/article/17-kalendar-udalosti/prednasky/3324-dny-gis-liberec.htmlext

Plakát ke stažení zde: Dny GIS Liberec 2016 (428,21kB)

 
Nová výzva Školy pro udržitelný život 2016

Výzva k předkládání nabídek na realizaci místních mikroprojektů – 3. Kolo v programu Škola pro udržitelný život.

Maximální výše částky, o niž lze žádat je 10 000 Kč. Uzávěrka příjmu nabídek je  7. listopadu 2016.

Termín ukončení realizace podpořených mikroprojektů, je 15. Prosince 2016.Více informací: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 
Ptáci ve městech

Seminář s názvem Ptáci ve městě pro pedagogy připravila Česká společnost ornitologická. Je určený pedagogům 1. a 3 stupně ZŠ a v Liberci se bude konat 1. listopadu.

Pozvánka s podrobným programem zde: Práci ve městech - seminář (848,86kB)

Přihlašovat se můžete u paní Gabriely Dobruské z ČSO mail:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
LIBERECKÁ M.R.K.E.V. 2016, konference

Srdečně vás zveme 16. ročník konference k environmentální výchově M.R.K.E.V. 2016 (Malá regionální konference k environmentální výchově), která letos proběhne 10.11. 2016 v Kulturním a společenském centru v Lidových sadech v Liberci.

 

Program a přihlášku naleznete zde:

Program MRKEV 2016 LBC (942,5kB)

Pozvánka a přihláška na MRKEV 2016 (1371,5kB)

 

Přihlášky zasílejte do 4. listopadu 2016 na mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Děkujeme a těšíme se na setkání!

 
Školní rok v DIVIZNĚ zahájila EKOŠKOLA

Setkání škol a školek s titulem EKOŠKOLA se konalo 22. září 2016. Resumé a několik fotografií ze setkání najdete v záložce Ekoškola - aktuálně v Ekoškoleext

 
Všechny cesty vedou v říjnu do Sedmihorek!

Zveme vás na vzdělávací a "dobíjecí" workshop v Sedmihorkách! Již 12. ročník proběhne

6.- 8.10. 2016 na tradičním místě v krásném kraji Českého ráje.

Program a přihláška ke stažení zde:

Program_Sedmihorky_2016 (685,5kB)

Anotace_programu_Sedmihorky2016 (22,15kB)

Registrace_Sedmihorky_2016 (471,5kB)

 

Více informací v sekci "Akce pro pedagogy - semináře, workshopy"

Těšíme se na vás!

 
Oslavte Den zvířat - 1.10. 2016 v ZOO LIBEREC

den-zvirat2016-webjpg.jpg

 
Škola pro udržitelný život - novinky

Co je nového v ŠUŽ se dozvíte z newsletteru odesílatele střediska SEVER - Horní Maršov. Kromě aktualit zve SEVER na další akce v Královehradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji a v kraji Vysočina.

 

Dočetet se zde:

Newsletter SEVER - Horní Maršov (2018,54kB)

 
Konference „Učíme se péčí o místo - tvoříme svět, který chceme!“

Dovolujeme si vás pozvat na celostátní konferenci o vzdělávání a cílech udržitelného rozvoje s názvem „Učíme se péčí o místo - tvoříme svět, který chceme!“, která se koná v Praze, 23. 9. 2016.

Konference je určena učitelům a dalším vzdělavatelům, představitelům a pracovníkům veřejné správy i všem dalším zájemcům o oblast vzdělávání.

 

Informace a přihlášku najdete zde: Konference Učíme se péčí... (585,71kB)

 
Sběr kol pro Afriku - podzim 2016

Kola, náhradní díly a nářadí budeme sbírat 8.9.2016, 20.9.2016 a 6.10.2016 od 15:00 do 18:00 hod v zahradě Lidových sadů - Kulturní a společenské centrum při ZOO Liberec.

Více informací u Aleše Kočího: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , telefon: 732172295

 
POZOR! POZOR! POZOR!

Termíny pro výukové programy na rok 2016-2017
jsou již obsazené. Rádi vás zařadíme mezi náhradníky.


Věnujte prosím pozornost novému způsobu objednávání programů - viz odkaz na levé liště "OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ".

 
Inspirace na září a říjen – LAND ART PRO DĚTI

Objevili jsme pro vás zajímavé webové stránky přinášející řadu nápadů na tvoření s dětmi v přírodě. Proklikejte se galerií návodů „Jak udělat…“ spirály, kola, hmyz, jména, tváře, stopy a další obrazy: http://landartforkids.com/section340960.html

Kromě toho si můžete pro vzdělávací účely stáhnout neautorizovaný překlad metodiky uveřejněné na   Land art pro děti v pěti krocích (413,87kB).

Originál najdete zde: http://landartforkids.com/section345789.html

 
Kola pro Afriku v roce 2016

Sběr kol pro potřebné v Africe letos proběhne v ZÁŘÍ 2016. Během srpna zde naleznete podrobnější informace, kam můžete kolo, které chcete darovat, dopravit. Více o projektu se dozvíte zde: www.kolaproafriku.cz

Děkujeme za spolupráci při pomoci lidem v Africe!

 
Jarní semináře a dílny pro pedagogy

POZOR! Seminář CO SE DĚJE V TRÁVĚ byl z důvodu nepřízně počasí přesunutý na 25.5.

 

Ještě volná místa! - PROČ LIDÉ (NECH)RÁNÍ PŘÍRODU? Nenechte si ujít zajímavý seminář z oboru ekopsychologie. Poznejte pohnutky - získejte pochopení - zvyšte efektivitu vzdělávání. Již 5.5. s Janem Krajhanzlem!

 

11.5. vás zveme do učebny i do přírody. Seznamka s landartem! Zajímavosti o umění landartu se dozvíte od kurátorky Oblastní galerie v Liberci, paní Zuzany Štěpaničové. Krásu přírody, způsoby, jak ji vyhledat a užít si radost z tvoření vám zprostředkují lektorky DIVIZNY Káťa a Jolana.

 

Na zajímavá místa našeho kraje vás zavedeme při příležitosti dvou terénních exkurzí. První proběhne 19.5. s Janou Modrou na hrad Tolštejn v srdci Lužických hor, Křížovou cestu nad Jiřetínem a dále. Zaručujeme vám, že těmito místy i samotnými Lužickými horami budete okouzleni! Druhá exkurze se koná 26.5. s Evou Štajnerovou a Zuzanou Šafaříkovou do okolí Chrastavy a na Hamrštejn. Věříme, že kulturní, historické i přírodní rozmanitosti našeho záhumenku vás překvapí!

 

Podrobnosti a přihlášky k uvedeným akcím najdete v záložce "AKCE PRO PEDAGOGY".

 
V Pěnčíně a ve Višňové mají napilno!

Blahopřejeme školám ZŠ Pěnčín a ZŠ a MŠ Višňová k přidělení finančního příspěvku z programu Škola pro udržitelný život (ŠUŽ)! Tyto dvě školy z Libereckého kraje uspěly s projektovým záměrem na vylepšení školních zahrad. Hodnotitelům ŠUŽ se dostalo na stůl celkem 20 žádostí z celé ČR. 15 jich bude během léta realizováno. V Pěnčíně pod názvem "Živá zahrada pro všechny", ve Višňové "Žijeme ve školní zahradě".

 
Kam na školní výlet? Na věž, do zoo a za pohádkou...

Kompletní a pestrý tip na školní výlet nabízejí Lidové sady a ZOO Liberec. Stačí si vybrat termín a pohádku, naplánovat počasí a pestrý program je zaručen!

 

Po pohádce je možné se podívat na nové přírůstky do zoo, zajít si pohrát do dětského koutku nebo vystoupat na věž Lidových sadů a rozhlédnout se po okolí z ptačí perspektivy. A to všechno jen za 100,- Kč za dítě, případně za nižší cenu dle zvolené nabídky.

 

Podrobnou nabídku přikládáme zde:

ŠKOLNÍ VÝLET (4070,16kB)

 
Únorové a březnové semináře pro pedagogy

"Zvířata, která změnila svět" budou 19.2. na programu stejnojmenného semináře, který povede nestorka ekovýchovy Helena Nováčková z Lipky v Brně. Seminář je již obsazený.

 

25.2. můžete na semináři "Klubíčková záhada" přijít na chuť i na kloub práci z rozličnými materiály, které lze spřádat. Nebude chybět příležitost pracovat na tkalcovském stavu a inspiromat činností pro práci s dětmi. Srdečně zveme.

 

Badatelsky a tvořivě je podtitul semináře "Živly kolem nás", který je určený pro pedagogy 1.stupně ZŠ. 8.3. v DIVIZNĚ získáte inspiraci a nápady pro badatelské a tvořivé aktivity s dětmi rozvíjející jejich technické předpoklady a podporující zájem o přírodovědné předměty. POZOR! K mání bude publikace s dalšími náměty pro vaši činnost.

 

Více informací k seminářům najdete v záložce na levé liště "Akce pro pedagogy".

 
Škola pro udržitelný život - seminář

Pedadody základních a středních škol zveme 21. ledna od 10 do 16h

na seminář Školy pro udržitelný život do Lidových sadů, salónek 1.patro.

 

Na semináři se dozvíte a vyzkoušíte si:

- co je místně zakotvené učení

- jak vzdělávat žáky prostřednictvím mapování problémů a potřeb obce

- jak vzdělávat žáky prostřednictvím plánování a realizace praktických místních projektů

- jak zapojit do spolupráce i další partnery v obci

- jak sestavit projekt a sepsat projektovou žádost

 

V případě zájmu kontaktujte koordinátorku Lucii Hegrovou: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Přihláška zde: pozvánka a přihláška seminář šuž (1301,55kB)

 
Zahrada hrou - jak na to radí Nadace PROMĚNY

Jak proměnit školní zahradu v místo, které podněcuje všestranný rozvoj dětí? Přijďte načerpat inspiraci, praktické rady i informace o aktuálně otevřené Grantové výzvě 2015 Nadací PROMĚNY.

 

Více informací naleznete v odkazu:

http://www.nadace-promeny.cz/cz/novinky/377_zveme-na-konferenci-zahrada-hrou-2016.html

 
Škola pro udržitelný život ožívá...

... a to díky dvěma finančním zdrojům, od kterých získal vyhlašovatel programu SEV SEVER dotaci – jsou to Státní fond životního prostředí ČR a nadace Bankovní asociace Kamarádi vzdělávání.

Pro zájemce o realizaci projektu v rámci ŠUŽ z řad škol se bude první informační seminář konat 21. ledna 2016 v Liberci. Více se dozvíte od koordinátorky ŠUŽ pro Liberecký kraj, Lucie Hegrové na adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Co je Škola pro udržitelný život se dozvíte v záložce na levé straně našich webových stránek.

 
Zdroje informací - změny klimatu (M.R.K.E.V. 2015)

Zde můžete získat slíbené odkazy na ZDROJE INFORMACÍ k tématu letošní "MRKVE", které zazněli od řečníků v panelové diskusi:

Změna klimatu - zdroje info (12,76kB)

 

Pokud byste si rádi poslechli zvukový záznam panelové diskuse, ozvěte se na mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , záznam vám rádi pošleme přes úschovnu.cz.

 
Chodíte k nám rádi? DEJTE NÁM SVŮJ HLAS

Pokud chcete podpořit naši činnost, můžete nás ohodnotit nebo zanechat krátkou zprávu na webu ekocentra.cz.

Přístup k hodnocení naleznete zde: www.ekocentra.cz/liberecky-kraj/stredisko-ekologicke-vychovy-divizna-mestske-stredisko-ekologicke-vychovy-pri-zoo-liberec.htm


Budeme rádi za přívětivá povzbudivá slova Úsměv, ale i za náměty či praktická doporučení na vylepšení naší činnosti! S nimi se rovnou obracejte na vedoucího SEV DIVIZNA, Aleše Kočího, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Nebo se zasavte osobně přímo v našem středisku a popovídáme o Vašich připomínkách u kávy.

 
GIGANTÍ NABÍDKA PRO ŠKOLY

Využijte s Vaší třídou speciální nabídku ZOO Liberec a navštivte za snížené vstupné výstavu vyhynulých zvířat doby ledové "GIGANTI".

Celý článek...
 
VÁCLAV CÍLEK "Voda, uprchlíci a proměna světa"

 

Srdečně Vás zveme na setkání s geologem Václavem Cílkem

do Experimentálního studia v Lidových sadech 5. října od 15h.

 

"Jak se něco děje s vodou, tak se to děje i s lidmi. Povodně, sucha i vyčerpávání zásobníků podzemních vod vedou k nové neklidné situaci, zdražování potravin, uprchlickým vlnám a nepokojům všeho druhu. Na základě hospodaření s vodou se pokusíme porozumět jedné části proměny našeho světa, která se stále víc týká i nás samotných."

VCilek_Liberec (353,81kB)
 
Pedagogové, vzhůru do SEDMIHOREK!

Již tradiční inspirativní a vzdělávací setkání pedagogů "ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA - NOVÉ CESTY" se uskuteční

od 8.10. do 10. 10. 2015 v Sedmihorkách u Turnova.

Celý článek...
 
Vítejte na prahu nového školního roku!

Co jsme si pro Vás na školní rok 2015-2016 připravili nového?

 

Horkou novinkou je ekologický výukový program pro MŠ a ZŠ (1.-3.třída) HALÓ, JE TU NĚKDO? aneb Co se děje ve skořápce. Děti v programu poodhalí tajemství života schované pod skořápkou vajíčka. Možná je překvapí, jak různorodí jsou živočichové, kteří se z vajíčka rodí. Program je bohatý názornými pomůckami a ukázkami. NENECHTE DĚTEM UJÍT!

 

Starší žáky (6.-9.třída ZŠ) zveme v rámci naší programové nabídky nově na terénní exkurzi JIZERSKÉ HORY NA DOTEK. Jedinečnost místa se vydáme vnímat do příměstské části Liberce - do Kateřinek a na Dračí kámen. Pokusíme se získat srdce žáků pro kraj žuly, bučin i textilní tradice. Jak naši předi ovlivnili ráz zdejší krajiny? A jak chceme krajinu uvářet my?

 

Pro pedagogy chystáme hned z kraje podzimu opravdovou lahůdku! Návštěvu Liberce přislíbil geolog a klimatolog VÁCLAV CÍLEK, již 5. října se s ním budete moci setkat v Lidových sadech a diskutovat na téma VODA V KRAJINĚ A ZEMĚDĚLSKÁ PŮDA. Tradičně Vás dále srdečně zveme na vícedenní výjezdní workshop do Sedmihorek, krajskou konferenci M.R.K.E.V. a řadu dalších poznávacích a inspirativních akcí. Více najdete v našem programovém MENU.

 

VYBERTE SI A ZAŽIJTE S NÁMI!

 
Děkujeme dárcům kol pro Afriku!

Děkujeme všem, kdo v letošním roce přispěli do sbírky KOLA PRO AFRIKU! Celkem jsme pro Afriku získali 17 kol.

Kam a komu kola dále poputují se dozvíte více zde: www.kolaproafriku.cz

 

Sběr kol probíhal v rámci festiválku DOTEKY AFRIKY, který pořádala v červenci ZOO Liberec ve spolupráci s režisérem Janem Svatošem. Více o festivalu a zajímavém tvůrčím počinu se dozvíte zde: www.dotekyafriky.cz, www.jansvatos.com

 
Sběr kol pro Afriku 2015

ZOO Liberec ve spolupráci s dobrovolníky uspořádá  sběrnou akci v rámci projektu Kola pro Afriku. Cílem humanitární akce je shromáždit starší i novější bicykly na podporu vzdělávání dětí v Gambii – školáci tak totiž budou moci překonávat i větší vzdálenosti při cestě do školy (více na www.kolaproafriku.cz). Sběr se uskuteční dne 18. července, v době od 9 do 12 hodin u služebního vchodu do ZOO Liberec u pavilonu slonů (příjezd vozem je možný od Domu dětí a mládeže Větrník v Riegrově ulici – průjezd mezi  zahradou Lidových sadů a parkem). Darovaná kola by měla být vždy funkční – horská, treková či jiná širokoplášťová, dále jsou vítány náhradní díly, cyklistické nářadí včetně sad na lepení prasklých duší.

Více informací o projektu získáte od Aleše Kočího, vedoucího SEV DIVIZNA při ZOO Liberec (732172295).

 

 
Živly kolem nás

Projekt Živly kolem nás - badatelsky a tvořivě tento měsíc končí. Děkujeme všem pedagogům za účast a nasazení při všem bádání a tvoření. Přejeme, ať se získané pomůcky líbí a pomáhají při další práci!