Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Titulní strana
Aktuality
Zajímavosti vědy od Aničky Fučíkové

Mgr. Anna Fučíková, PhD., působí na katedře matematiky a fyziky na Karlově univerzitě v Praze. Jejím oborem jsou nanočástice. Přinášíme Vám Aničkou popularizované překlady článků o vědeckých objevech současné doby. Ten níže zavěšený je o nanočásticích v rostlinné a živočišné říši:

Nanočástice versus rostliny a živočichové (8095,5kB)

 
Přírodní zahrady v mateřských školách, seminář

Středisko SEVER a Chaloupky, o.p.s. zvou do Horního Maršova na seminář

Dozvíte se, jak v mateřské škole vytvořit přírodní zahradu a jak do proměny zapojit děti. Seznámíte se s tím, jak využívat zahradu ke vzdělávání dětí, rozvíjení jejich vnímavostí, k výzkumu či zručnosti.

Pozvánka a více informací zde: seminář Přírodní zahrady v MŠ (5456,46kB)

 

 
DUBNOVÉ SEMINÁŘE - je libo učení zážitkem či badatelská výuka?

►►► 20.4. vás zkušený lektor ekovýchovy a průkopník aktivizačních metod výuky, Ing. T. Hawel, provede celodenním seminářem  JAK UČIT ŽÁKY ZÁŽITKEM. Nečekejte příliš teorie. S tím, jak zážitek dostat do školy vás seznámí přímo realizací několika her. Za hru In Time dostal T. Hawel cenu Hugo, nejlepší hra roku 2016, kterou uděluje Prázdninová škola Lipnice.

Voda čaruje 1.třída

►►►27.4. vám domácí lektorky M. Nováková a A. Hudcová v semináři VODA KOLEM NÁS přinesou náměty a inspiraci pro pozorování a zkoumání vody. Bude se i tvořit a ochutnávat včetně malé ukázky z meteorologie.

 

Více informací k seminářům a přihlášky najdete v záložce "Akce pro pedagogy" na levé liště.

 
Co se děje v ŠUŽ?

Dočtete se v totmo vydání newsletteru ŠUŽ:

NEWSLETTER ŠUŽ_březen 2017 (3000,45kB)

 
Výroční zpráva SEV DIVIZNA 2016

..ke stažení a ke čtení zde:

Výroční zpráva SEV DIVIZNA 2016_1.část (358,39kB)

Výroční zpráva SEV DIVIZNA 2016_2.část (719,77kB)

 
Připravte se na jarní přílet ptáků s metodikou ČSO


logo_jaro_ozivajpg.jpg

Chcete-li získat náměty a velmi pěkné metodické materiály včetně pracovních listů, které umožní mladším i starším dětem objevovat zázraky přírody, prostudujte si bedlivě stánky České ornitologické společnosti www.springalive.net. Najdete zde vodítko pro pozorování příletu pěti druhů ptáků a další programy o životě a ekologii vybraných druhů ptáků. Neváhejte a začněte s přípravou na jaro už nyní! Čáp bílý, první z pětice pozorovaných ptáků dorazí na sezonu vČechách již během března! Ukázka materiálů zde:

Jaro ožívá - prezentace (8122kB)

Jaro ožívá - pracovní listy (5348,4kB)

 

Po jednoduché a bezplatné registraci si můžete všechny materiály stáhnout. Registrační formulář a přístup k materiálům zde: http://www.springalive.net/cs-cz/spring_teachers

 
Zveme vás na zimní semináře - VOLNÁ MÍSTA!

ROLE PARAZITŮ V EVOLUCI - 6. února

V populárně-vědecké přednášce nám L. J. Příplatová z UK Praha odhalí život neviditelných bestií, parazitů, v čem nám jsou užiteční a jak se podílejí na udržení biodoverzity. POZOR! Koná se v Experimentálním studiu Lidových sadů.

 

ZVÍŘATA V OHROŽENÍ A ZLOČINY V DIVOČINĚ - 9. února

Ochutnávku tří nových EVP s tématy ohrožených zvířat zažijete na semináři s názvem téměř detektivním Zvířata v ohrožení a zločiny v divočině. Seminářem vás provedou domácí lektorky M. Nováková a K. Pecinová. Více informací zde: seminář Zvířata v ohrožení a zločiny v divočině (546,05kB)

 

POZOR! dílna HRÁTKY S PAPÍREM 16.2. již obsazena! Původně ohlášenou lektorku Mgr. Zdeňku Sopůškovou nahradí z důvodu jejího odchodu na mateřskou dovolenou paní Naďa Jašková z Jablonce nad Nisou. Více o lektorce z Jablonce nad Nisou ZDE.

 

Více informací a formulář k přihlášení najdete v záložce "Akce pro pedagogy" nebo se obraťte na Lenku Dědkovou: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 
Všechno nejlepší do nového roku 2017!
01-05-17-10-26-30-pf2017diviznajpg.jpg
 
O lese se diskutovalo na Liberecké MRKVi 2016

Prezentace přednesené na Liberecké MRKVI 2016 najdete ke stažení v záložce "Síť škol M.R.K.E.V. - konference MRKEV".

O lese.....uvnitř                                                                                    .................i venku

p1160248jpg.JPG p1180057jpg.JPG

 
Skvělý výsledek - děkujeme!

Během letošního září a října odjelo na 130 kol do Ostravy k opravě. Náledně poputují do Gambie v rámci akce Kola pro Afriku. Moc všem děkujeme! Vážíme si toho. Díky patří jak samotným dárcům, tak firmě ERMEG za bezplatné uskladnění kol v průběhu roku a firmě Helicar za jejich bezplatný odvoz z Liberce do Ostravy. Děkujeme sdružení Faunus a dobrovolníkům za pomoc se sběrem i pracovníkům Lidových sadů a technikům za pomoc při nakládce.

Aleš Kočí, vedoucí SEV DIVIZNA

 

p1160203jpg.JPG p1160217jpg.JPG

 
DNY GIS V LIBERCI

Dny GIS 2016 se budou konat v termínu od 14.  do 16. listopadu v prostorách Krajské vědecké knihovny. Během pondělí a středy bude program přizpůsoben žákům a studentům ze škol v Libereckém kraji.

 

Program bude zaměřen na využití GIS při ochraně životního prostředí a při řešení povodňové ochrany a přírodních katastrof. Pásmo bude provázeno praktickými demonstracemi jevů. Samostatnou část budou tvořit praktické ukázky práce ochrany přírody. Návrat šelem do kraje. Co a jak s nálezovou databází ohrožených druhů. Poskládej si mě! Mapy nám pomáhají.

Po celou dobu akce bude probíhat 2. ročník malování Země příběhů. Žáci a studenti jsou zváni, aby pomohli vytvořit obraz země, jakou by ji chtěly mít. Výtvarné vybavení bude zajištěno.

Více o programu: http://www.kvkli.cz/component/content/article/17-kalendar-udalosti/prednasky/3324-dny-gis-liberec.htmlext

Plakát ke stažení zde: Dny GIS Liberec 2016 (428,21kB)

 
Nová výzva Školy pro udržitelný život 2016

Výzva k předkládání nabídek na realizaci místních mikroprojektů – 3. Kolo v programu Škola pro udržitelný život.

Maximální výše částky, o niž lze žádat je 10 000 Kč. Uzávěrka příjmu nabídek je  7. listopadu 2016.

Termín ukončení realizace podpořených mikroprojektů, je 15. Prosince 2016.Více informací: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 
Ptáci ve městech

Seminář s názvem Ptáci ve městě pro pedagogy připravila Česká společnost ornitologická. Je určený pedagogům 1. a 3 stupně ZŠ a v Liberci se bude konat 1. listopadu.

Pozvánka s podrobným programem zde: Práci ve městech - seminář (848,86kB)

Přihlašovat se můžete u paní Gabriely Dobruské z ČSO mail:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
LIBERECKÁ M.R.K.E.V. 2016, konference

Srdečně vás zveme 16. ročník konference k environmentální výchově M.R.K.E.V. 2016 (Malá regionální konference k environmentální výchově), která letos proběhne 10.11. 2016 v Kulturním a společenském centru v Lidových sadech v Liberci.

 

Program a přihlášku naleznete zde:

Program MRKEV 2016 LBC (942,5kB)

Pozvánka a přihláška na MRKEV 2016 (1371,5kB)

 

Přihlášky zasílejte do 4. listopadu 2016 na mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Děkujeme a těšíme se na setkání!

 
Školní rok v DIVIZNĚ zahájila EKOŠKOLA

Setkání škol a školek s titulem EKOŠKOLA se konalo 22. září 2016. Resumé a několik fotografií ze setkání najdete v záložce Ekoškola - aktuálně v Ekoškoleext

 
Všechny cesty vedou v říjnu do Sedmihorek!

Zveme vás na vzdělávací a "dobíjecí" workshop v Sedmihorkách! Již 12. ročník proběhne

6.- 8.10. 2016 na tradičním místě v krásném kraji Českého ráje.

Program a přihláška ke stažení zde:

Program_Sedmihorky_2016 (685,5kB)

Anotace_programu_Sedmihorky2016 (22,15kB)

Registrace_Sedmihorky_2016 (471,5kB)

 

Více informací v sekci "Akce pro pedagogy - semináře, workshopy"

Těšíme se na vás!

 
Oslavte Den zvířat - 1.10. 2016 v ZOO LIBEREC

den-zvirat2016-webjpg.jpg

 
Škola pro udržitelný život - novinky

Co je nového v ŠUŽ se dozvíte z newsletteru odesílatele střediska SEVER - Horní Maršov. Kromě aktualit zve SEVER na další akce v Královehradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji a v kraji Vysočina.

 

Dočetet se zde:

Newsletter SEVER - Horní Maršov (2018,54kB)

 
Konference „Učíme se péčí o místo - tvoříme svět, který chceme!“

Dovolujeme si vás pozvat na celostátní konferenci o vzdělávání a cílech udržitelného rozvoje s názvem „Učíme se péčí o místo - tvoříme svět, který chceme!“, která se koná v Praze, 23. 9. 2016.

Konference je určena učitelům a dalším vzdělavatelům, představitelům a pracovníkům veřejné správy i všem dalším zájemcům o oblast vzdělávání.

 

Informace a přihlášku najdete zde: Konference Učíme se péčí... (585,71kB)

 
Sběr kol pro Afriku - podzim 2016

Kola, náhradní díly a nářadí budeme sbírat 8.9.2016, 20.9.2016 a 6.10.2016 od 15:00 do 18:00 hod v zahradě Lidových sadů - Kulturní a společenské centrum při ZOO Liberec.

Více informací u Aleše Kočího: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , telefon: 732172295

 
POZOR! POZOR! POZOR!

Termíny pro výukové programy na rok 2016-2017
jsou již obsazené. Rádi vás zařadíme mezi náhradníky.


Věnujte prosím pozornost novému způsobu objednávání programů - viz odkaz na levé liště "OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ".

 
Inspirace na září a říjen – LAND ART PRO DĚTI

Objevili jsme pro vás zajímavé webové stránky přinášející řadu nápadů na tvoření s dětmi v přírodě. Proklikejte se galerií návodů „Jak udělat…“ spirály, kola, hmyz, jména, tváře, stopy a další obrazy: http://landartforkids.com/section340960.html

Kromě toho si můžete pro vzdělávací účely stáhnout neautorizovaný překlad metodiky uveřejněné na   Land art pro děti v pěti krocích (413,87kB).

Originál najdete zde: http://landartforkids.com/section345789.html

 
Kola pro Afriku v roce 2016

Sběr kol pro potřebné v Africe letos proběhne v ZÁŘÍ 2016. Během srpna zde naleznete podrobnější informace, kam můžete kolo, které chcete darovat, dopravit. Více o projektu se dozvíte zde: www.kolaproafriku.cz

Děkujeme za spolupráci při pomoci lidem v Africe!

 
Jarní semináře a dílny pro pedagogy

POZOR! Seminář CO SE DĚJE V TRÁVĚ byl z důvodu nepřízně počasí přesunutý na 25.5.

 

Ještě volná místa! - PROČ LIDÉ (NECH)RÁNÍ PŘÍRODU? Nenechte si ujít zajímavý seminář z oboru ekopsychologie. Poznejte pohnutky - získejte pochopení - zvyšte efektivitu vzdělávání. Již 5.5. s Janem Krajhanzlem!

 

11.5. vás zveme do učebny i do přírody. Seznamka s landartem! Zajímavosti o umění landartu se dozvíte od kurátorky Oblastní galerie v Liberci, paní Zuzany Štěpaničové. Krásu přírody, způsoby, jak ji vyhledat a užít si radost z tvoření vám zprostředkují lektorky DIVIZNY Káťa a Jolana.

 

Na zajímavá místa našeho kraje vás zavedeme při příležitosti dvou terénních exkurzí. První proběhne 19.5. s Janou Modrou na hrad Tolštejn v srdci Lužických hor, Křížovou cestu nad Jiřetínem a dále. Zaručujeme vám, že těmito místy i samotnými Lužickými horami budete okouzleni! Druhá exkurze se koná 26.5. s Evou Štajnerovou a Zuzanou Šafaříkovou do okolí Chrastavy a na Hamrštejn. Věříme, že kulturní, historické i přírodní rozmanitosti našeho záhumenku vás překvapí!

 

Podrobnosti a přihlášky k uvedeným akcím najdete v záložce "AKCE PRO PEDAGOGY".

 
V Pěnčíně a ve Višňové mají napilno!

Blahopřejeme školám ZŠ Pěnčín a ZŠ a MŠ Višňová k přidělení finančního příspěvku z programu Škola pro udržitelný život (ŠUŽ)! Tyto dvě školy z Libereckého kraje uspěly s projektovým záměrem na vylepšení školních zahrad. Hodnotitelům ŠUŽ se dostalo na stůl celkem 20 žádostí z celé ČR. 15 jich bude během léta realizováno. V Pěnčíně pod názvem "Živá zahrada pro všechny", ve Višňové "Žijeme ve školní zahradě".

 
Kam na školní výlet? Na věž, do zoo a za pohádkou...

Kompletní a pestrý tip na školní výlet nabízejí Lidové sady a ZOO Liberec. Stačí si vybrat termín a pohádku, naplánovat počasí a pestrý program je zaručen!

 

Po pohádce je možné se podívat na nové přírůstky do zoo, zajít si pohrát do dětského koutku nebo vystoupat na věž Lidových sadů a rozhlédnout se po okolí z ptačí perspektivy. A to všechno jen za 100,- Kč za dítě, případně za nižší cenu dle zvolené nabídky.

 

Podrobnou nabídku přikládáme zde:

ŠKOLNÍ VÝLET (4070,16kB)

 
Únorové a březnové semináře pro pedagogy

"Zvířata, která změnila svět" budou 19.2. na programu stejnojmenného semináře, který povede nestorka ekovýchovy Helena Nováčková z Lipky v Brně. Seminář je již obsazený.

 

25.2. můžete na semináři "Klubíčková záhada" přijít na chuť i na kloub práci z rozličnými materiály, které lze spřádat. Nebude chybět příležitost pracovat na tkalcovském stavu a inspiromat činností pro práci s dětmi. Srdečně zveme.

 

Badatelsky a tvořivě je podtitul semináře "Živly kolem nás", který je určený pro pedagogy 1.stupně ZŠ. 8.3. v DIVIZNĚ získáte inspiraci a nápady pro badatelské a tvořivé aktivity s dětmi rozvíjející jejich technické předpoklady a podporující zájem o přírodovědné předměty. POZOR! K mání bude publikace s dalšími náměty pro vaši činnost.

 

Více informací k seminářům najdete v záložce na levé liště "Akce pro pedagogy".

 
Škola pro udržitelný život - seminář

Pedadody základních a středních škol zveme 21. ledna od 10 do 16h

na seminář Školy pro udržitelný život do Lidových sadů, salónek 1.patro.

 

Na semináři se dozvíte a vyzkoušíte si:

- co je místně zakotvené učení

- jak vzdělávat žáky prostřednictvím mapování problémů a potřeb obce

- jak vzdělávat žáky prostřednictvím plánování a realizace praktických místních projektů

- jak zapojit do spolupráce i další partnery v obci

- jak sestavit projekt a sepsat projektovou žádost

 

V případě zájmu kontaktujte koordinátorku Lucii Hegrovou: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Přihláška zde: pozvánka a přihláška seminář šuž (1301,55kB)

 
Zahrada hrou - jak na to radí Nadace PROMĚNY

Jak proměnit školní zahradu v místo, které podněcuje všestranný rozvoj dětí? Přijďte načerpat inspiraci, praktické rady i informace o aktuálně otevřené Grantové výzvě 2015 Nadací PROMĚNY.

 

Více informací naleznete v odkazu:

http://www.nadace-promeny.cz/cz/novinky/377_zveme-na-konferenci-zahrada-hrou-2016.html

 
Škola pro udržitelný život ožívá...

... a to díky dvěma finančním zdrojům, od kterých získal vyhlašovatel programu SEV SEVER dotaci – jsou to Státní fond životního prostředí ČR a nadace Bankovní asociace Kamarádi vzdělávání.

Pro zájemce o realizaci projektu v rámci ŠUŽ z řad škol se bude první informační seminář konat 21. ledna 2016 v Liberci. Více se dozvíte od koordinátorky ŠUŽ pro Liberecký kraj, Lucie Hegrové na adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Co je Škola pro udržitelný život se dozvíte v záložce na levé straně našich webových stránek.

 
Zdroje informací - změny klimatu (M.R.K.E.V. 2015)

Zde můžete získat slíbené odkazy na ZDROJE INFORMACÍ k tématu letošní "MRKVE", které zazněli od řečníků v panelové diskusi:

Změna klimatu - zdroje info (12,76kB)

 

Pokud byste si rádi poslechli zvukový záznam panelové diskuse, ozvěte se na mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , záznam vám rádi pošleme přes úschovnu.cz.

 
Chodíte k nám rádi? DEJTE NÁM SVŮJ HLAS

Pokud chcete podpořit naši činnost, můžete nás ohodnotit nebo zanechat krátkou zprávu na webu ekocentra.cz.

Přístup k hodnocení naleznete zde: www.ekocentra.cz/liberecky-kraj/stredisko-ekologicke-vychovy-divizna-mestske-stredisko-ekologicke-vychovy-pri-zoo-liberec.htm


Budeme rádi za přívětivá povzbudivá slova Úsměv, ale i za náměty či praktická doporučení na vylepšení naší činnosti! S nimi se rovnou obracejte na vedoucího SEV DIVIZNA, Aleše Kočího, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Nebo se zasavte osobně přímo v našem středisku a popovídáme o Vašich připomínkách u kávy.

 
GIGANTÍ NABÍDKA PRO ŠKOLY

Využijte s Vaší třídou speciální nabídku ZOO Liberec a navštivte za snížené vstupné výstavu vyhynulých zvířat doby ledové "GIGANTI".

Celý článek...
 
VÁCLAV CÍLEK "Voda, uprchlíci a proměna světa"

 

Srdečně Vás zveme na setkání s geologem Václavem Cílkem

do Experimentálního studia v Lidových sadech 5. října od 15h.

 

"Jak se něco děje s vodou, tak se to děje i s lidmi. Povodně, sucha i vyčerpávání zásobníků podzemních vod vedou k nové neklidné situaci, zdražování potravin, uprchlickým vlnám a nepokojům všeho druhu. Na základě hospodaření s vodou se pokusíme porozumět jedné části proměny našeho světa, která se stále víc týká i nás samotných."

VCilek_Liberec (353,81kB)
 
Pedagogové, vzhůru do SEDMIHOREK!

Již tradiční inspirativní a vzdělávací setkání pedagogů "ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA - NOVÉ CESTY" se uskuteční

od 8.10. do 10. 10. 2015 v Sedmihorkách u Turnova.

Celý článek...
 
Vítejte na prahu nového školního roku!

Co jsme si pro Vás na školní rok 2015-2016 připravili nového?

 

Horkou novinkou je ekologický výukový program pro MŠ a ZŠ (1.-3.třída) HALÓ, JE TU NĚKDO? aneb Co se děje ve skořápce. Děti v programu poodhalí tajemství života schované pod skořápkou vajíčka. Možná je překvapí, jak různorodí jsou živočichové, kteří se z vajíčka rodí. Program je bohatý názornými pomůckami a ukázkami. NENECHTE DĚTEM UJÍT!

 

Starší žáky (6.-9.třída ZŠ) zveme v rámci naší programové nabídky nově na terénní exkurzi JIZERSKÉ HORY NA DOTEK. Jedinečnost místa se vydáme vnímat do příměstské části Liberce - do Kateřinek a na Dračí kámen. Pokusíme se získat srdce žáků pro kraj žuly, bučin i textilní tradice. Jak naši předi ovlivnili ráz zdejší krajiny? A jak chceme krajinu uvářet my?

 

Pro pedagogy chystáme hned z kraje podzimu opravdovou lahůdku! Návštěvu Liberce přislíbil geolog a klimatolog VÁCLAV CÍLEK, již 5. října se s ním budete moci setkat v Lidových sadech a diskutovat na téma VODA V KRAJINĚ A ZEMĚDĚLSKÁ PŮDA. Tradičně Vás dále srdečně zveme na vícedenní výjezdní workshop do Sedmihorek, krajskou konferenci M.R.K.E.V. a řadu dalších poznávacích a inspirativních akcí. Více najdete v našem programovém MENU.

 

VYBERTE SI A ZAŽIJTE S NÁMI!

 
Děkujeme dárcům kol pro Afriku!

Děkujeme všem, kdo v letošním roce přispěli do sbírky KOLA PRO AFRIKU! Celkem jsme pro Afriku získali 17 kol.

Kam a komu kola dále poputují se dozvíte více zde: www.kolaproafriku.cz

 

Sběr kol probíhal v rámci festiválku DOTEKY AFRIKY, který pořádala v červenci ZOO Liberec ve spolupráci s režisérem Janem Svatošem. Více o festivalu a zajímavém tvůrčím počinu se dozvíte zde: www.dotekyafriky.cz, www.jansvatos.com

 
Sběr kol pro Afriku 2015

ZOO Liberec ve spolupráci s dobrovolníky uspořádá  sběrnou akci v rámci projektu Kola pro Afriku. Cílem humanitární akce je shromáždit starší i novější bicykly na podporu vzdělávání dětí v Gambii – školáci tak totiž budou moci překonávat i větší vzdálenosti při cestě do školy (více na www.kolaproafriku.cz). Sběr se uskuteční dne 18. července, v době od 9 do 12 hodin u služebního vchodu do ZOO Liberec u pavilonu slonů (příjezd vozem je možný od Domu dětí a mládeže Větrník v Riegrově ulici – průjezd mezi  zahradou Lidových sadů a parkem). Darovaná kola by měla být vždy funkční – horská, treková či jiná širokoplášťová, dále jsou vítány náhradní díly, cyklistické nářadí včetně sad na lepení prasklých duší.

Více informací o projektu získáte od Aleše Kočího, vedoucího SEV DIVIZNA při ZOO Liberec (732172295).

 

 
Živly kolem nás

Projekt Živly kolem nás - badatelsky a tvořivě tento měsíc končí. Děkujeme všem pedagogům za účast a nasazení při všem bádání a tvoření. Přejeme, ať se získané pomůcky líbí a pomáhají při další práci!