Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Titulní strana
Aktuality
Učitelé učitelům aneb „otevřená inspirativní kavárna“

ucitelejpg.JPGSrdečně vás zveme 14. listopadu od 13h na setkání pedagogů, které přinese řadu neotřelých a osvědčených postupů, jak realizovat environmentální výchovu ve škole. Lektory tentokrát budou samotní pedagogové, kteří představí své školní projekty nebo příklady dobré praxe ze školního vzdělávání. Ke sdílení bude podávána káva a drobné občerstvení. Akce je akreditována MŠMT a je zdarma.

Podrobný program naleznete zde v pozvánce:

Učitele učitelům - program (326kB)

 
7. 10. 2018 Festival ptactva
Pozorování a odchyt ptáků v zemědělské krajině. Sledování jejich migrace přes Albrechtické sedlo se zajímavým povídáním J. Feřtové a M. Pudila, členové severočeské pobočky ČSO. Více informací na plakátku akce: Festival ptactva 7. 10 2018 (1023,93kB)
 
SEV DIVIZNA dokončilo projekt "Prostředí vychovává"

Prostředí vychovává je název úspěšně zrealizovaného projektu, který byl podpořen Libereckým krajem. Podařilo se vytvořit grafický návrh všech potřebných infotabulí včetně jejich umístění. Celkem bylo vytvořeno 8 velkých informačních tabulí, které mají obsah související s šetrným chováním organizace k životnímu prostředí. Dále vzniklo celkem 15 cedulí informačního systému. Ve vestibulu SEV DIVIZNA vznikl nový dřevěný panel pro umístění potřebných informací o ekologicky šetrném provozu SEV DIVIZNA a s prostorem na umístění informací pro návštěvníky střediska – vše dle návrhu architekta.

SEV DIVIZNA tímto projektem naplnilo další krok potřebný ke zkvalitnění poskytovaných služeb, které odpovídá potřebným standardům. SEV DIVIZNA smí od ledna 2018 používat logo a titul Certifikovaný poskytoval služeb environmentální výchovy.

Vzniklá projektová opatření nyní mohou vidět všichni návštěvníci vzdělávacích akcí konajících se v SEV DIVIZNA.

 
Sedmihorky 2018 - ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA - NOVÉ CESTY

V termínu 11. - 13. října Vás srdečně zveme na tradiční setkání pedagogů v Sedmihorkách, které přináší novou energii a inspiraci pro vaši práci v environmentální výchově.

Pozvánku, program a registrační formulář zde ke stažení:

Pozvánka Sedmihorky 2018 (481kB)

program Sedmihorky 2018 (78,85kB)

Registrace Sedmihorky 2018 (461kB)

 
Objednávání výukových programů na školní rok 2018-19

Vážení pedagogové, velmi si vážíme Vašeho zájmu o nabízené EVP.

Na školní rok 2018-19 máme již obsazeno.

 

 
VZDĚLÁVACÍ MENU PRO PEDAGOGY

08-23-18-02-46-11-animal2027607_640png.pngPro letošní školní rok vám předkládáme 15 akcí rozmanitého charakteru. Nebudou chybět tradiční metodické semináře, tvořivé dílny, populárně-vědecká přednáška, setkání Ekoškol ani exkurze do zoo zadními vrátky.

Celý článek...
 
NOVINKY LETOŠNÍ NABÍDKY VÝUKOVÝCH PROGRAMŮ
08-21-18-11-25-14-imagespng.pngTradiční nabídku výukových programů letos osvěžujeme dvěma novinkami. Od jara 2019 budou moci žáci 3. - 5. ročníku I st. ZŠ nahlédnout do ptačího světa, který překračuje hranice nejen států, ale i kontinentů. Ve stejnojmenném programu - “Ptačí svět“ – se žáci stanou průzkumníky pralesa i pozorovateli blízkého okolí. Zjistí, co trápí ptáky v jihovýchodní Asii a co u nás. A zaměří se na to, jak můžeme životní prostředí ptactvu vylepšit.


Celý článek...
 
TMA, TICHO, SAMOTA - noční vycházka Jizerskou oblastí tmavé oblohy
CHKO Jizerské hory Vás v rámci oslav 50. výročí vyhlášení chko na netradiční noční vycházku Jizerkami, která slibuje pozorování přechodu dne v noc, oblohou plnou hvězd, zajímavé informace o Jizerské oblasti tmavé oblohy a možná i tajemné soví houkání. Akce se koná 24. srpna od 19h. Více v letáku zde: noční vycházka Jizerkami: TMA, TICHO, SAMOTA (1860,43kB)
 
Zajímavosti vědy od Aničky Fučíkové

Mgr. Anna Fučíková, Ph.D., působí na Fakultě matematiky a fyziky na Karlově univerzitě v Praze. Jejím oborem jsou nanočástice. Přinášíme Vám Aničkou popularizované překlady článků o vědeckých objevech současné doby, tentokrát na téma "baterie" a uchovávní energie:

Baterie (1554,29kB)

Více článků najdete v záložce "Archiv"

 
O prázdninách na jizerské louky

"Louky se lidem prostě povedly. Oslavte jejich krásu s námi!" - Správa CHKO Jizerské hory nás zve na SLAVNOST JIZERSKÝCH LUK v sobotu 14. července 2018 v Horním Maxově na louce u křižovatky pod Bramberkem. Podrobněji o programu se dočtete zde: Slavnost luk (2355,02kB)

 
Želví zpravodaj
Čerstvé novinky (duben - červen 2018) o ohraně želv českými dobrovolníky a indonéskými ochranáři v Indonésii najdete zde: Želví zpravodaj 4-6_2018 (1281,39kB)
 
Žáci libereckých škol pomáhají chránit biodiverzitu

V sobotu 9.6. proběhl v zoo další ročník Dne s ochranářskými projekty Zoo Liberec a CCBC (České koalice pro ochranu biodiverzity). Sedm týmů z libereckých základních škol reprezentovalo 7 různých ochranářských projektů liberecké zoo a žákům se prodejem vlastnoručně vyrobených suvenýrů podařilo nashromáždit neuvěřitelnou částku 26.579,-. Ta celá poputuje na ochranu mořských želv v Indonésii, na záchranu loskutáka niaského, na provoz záchranného centra pro outloně váhavé na Sumatře, na ochranu slonů v Africe, na kampaň proti palmovému oleji, na ochranu goril ve Středoafrické republice a na podporu záchranného centra pro ohrožená zvířata na Filipínách.

Žákům i všem návštěvníkům zoo, kteří přispěli "mladým ochranářům" z místních základních škol, mnohokrát děkujeme!

06-13-18-12-45-37-20180609_111616jpg.jpg 20180609_112810jpg.jpg 06-13-18-12-51-34-20180609_110026jpg.jpg

 

 
REALIZUJTE NA SVÉ ŠKOLE PĚŠÍ DEN

priloha-bez-nazvu_-00219jpg.jpgV rámci Evropského týdne mobility (16.–22. 9. 2018) se mohou školy připojit ke "kampani Pražských matek" a vyhlásit pěší den. Jde o výzvu dětem, aby přišly do školy pěšky, přijely na koloběžce, na skateboardu nebo na kole. Zapojené školy budou soutěžit o hodnotné ceny za nejlepší školní reportáž z pěšího dne.

Neváhejte a připojte se zde: http://www.prazskematky.cz/projekty/pesky-do-skoly-2018/

 
POSLEDNÍ SEMINÁŘ TOHOTO ŠKOLNÍHO ROKU - to nejlepší nakonec!

Zkušený lektor ekovýchovy a průkopník aktivizačních metod výuky, Ing. T. Hawel, vás provede celodenním seminářem  JAK UČIT ŽÁKY ZÁŽITKEM EKOLOGICKOU VÝCHOVU (7. 6.). Nečekejte příliš teorie. S tím, jak zážitek dostat do školy vás seznámí přímo realizací několika her. Za hru In Time dostal T. Hawel cenu Hugo, nejlepší hra roku 2016, kterou uděluje Prázdninová škola Lipnice.

Více o Tomášovi se dočtete v rozhovoru ze Svatojánu - inspirujte se a přijďte si zažít: http://rozhovoryvesvatojanu.blogspot.cz/2016/05/tomas-hawel.html

 
Novinky ze střední Afriky od ochránců slonů

stazeny-soubor-(1)jpg.jpgV prokliku najdete zprávy o aktivitách spolku Save elephans, který se ve střední Africe věnuje ochraně slonů. Jejich činnost je velmi pestrá i užitečná - od včelích úlů chránících pole farmářů před slony po výcvik psů a monitoring přírody.

Stručné letošní reporty a foto zde:

Zpráva_duben_2018 (1336,4kB)

Ochrana slonů ve střední Africe_brezen_2018 (1537,58kB)

 
Se Čmelákem za houbami

stazeny-souborjpg.jpgČmelák SPP vás zve 16. května na terénní seminář ZA VŠÍM HLEDEJ HOUBU. Mykologická vycházka s určováním hub, povídáním o houbách a aktivitami, které lze využít ve výuce o houbách se odehraje v prostředí vzorové ekovýchovné lokality Mokřady Jablonné v Jablonném v Podještědí. Po semináři je komentované prohlídky mokřadu.

Informace a přihláška zde: seminář Za vším hledej houbu (227,03kB)

 
EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC 20. 4. – 1. 5. 2018

00000-edo-mech-www-(1)png.png Vítejte v době lidové. Době, která doslova páchne člověčinou. Stále častěji kolem sebe slyšíme, vidíme a cítíme projevy ohromné lidské moci, která má schopnost stále výrazněji a rychleji přetvářet podobu světa, ve kterém společně žijeme....Společná porada o tom, jak se v této situaci orientovat, porozumět jí, domluvit se a přežít. Přednáší J. Sádlo, S. Komáre, V. Bělohradský a další.

Podrobný program zde: http://www.slunakov.cz/edo/


 
Den Země v Zoo Liberec
kalendar_duben_2018jpg.jpg
 
soutěžte se ZOO Liberec - PĚVCI PRO PĚVCE

silentforestcmykeaza2018kpng.png

ZOO Liberec vyhlašuje soutěž pro MŠ, ZŠ, SŠ a ZUŠ - vytvořte píseň o zpěvných ptácích jihovýchodní Asie a nahrajte k ní krátké video. Proč to?

 

Více o kampani ZTICHLÝ LES:

https://www.zooliberec.cz/silent-forest-asian-songbird-crisis-ztichly-les-krize-pevcu-v-jihovychodni-asii.html

Celý článek...
 
Pojďte slavit!

chko_jhjpg.jpg

CHKO Jizerské hory letos slaví 50 let své existence. Během roku pořádá řadu krásných akcí v přírodě
pro veřejnost. Vyberte si a přidejte se:

 

 
Evropský týden udržitelného rozvoje 30.5 - 5.6. 2018

03-08-18-11-22-15-eturlogoczoranz1jpg.jpg

https://www.tydenudrzitelnosti.cz/pro-skoly/

 
Česko uklízí i Koukalová, přidejte se!

baaywyyvclldcgwjwwtdjpg.jpg

Dejte ruku k dílu a připojte se k celostátní akci

Ukliďme svět, ukliďme Česko 2018 - 7. dubna 2018.

Podrobnosti, aktuality a fotosoutěže najdete zde: http://www.uklidmecesko.cz Jak je vidět na fotografiích z uplynulých ročníků, při úklidech nechybí dobrá nálada, legrace a tvořivost. Podívejte se na nejpovedenější snímky a nechte se nadchnout http://www.uklidmecesko.cz/about/2017fotosoutez/

 
Jaro ožívá - vítejte ptáky, vítejte jaro!
logo Jaro ožívá

Již podesáté můžete sledovat příchod jara společně s Českou společností ornitologickou. Sledujte s dětmi interaktivní mapu příletů poslů jara – čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy - a sami do ní zaznamenávejte vaše pozorování. Více zde: http://www.springalive.net/

A POZOR - letos se soutěží o nejlépe zabezpečenou skleněnou plochu.

 

 
DIVIZNA ZÍSKALA CERTIFIKÁT!


SEV DIVIZNA je certifikovaný poskytovatel služeb environmentální výchovy. Máme z toho radost a dělíme se o ni s vámi! Byl to proces, na kterém jsme pracovali v průběhu roku 2017. Povedlo se nám uspět ve všech 4 hodnocených oblastech - řízení organizace, programoví pracovníci, environmentální programy a ekologizace provozu.

01-22-18-09-41-11-ev_jednobarevne_oranzovajpg.jpg

 
Adoptujte si želví život nebo práci ochranáře

zelvylogo2jpg.jpg

Podpořit ochranu mořských želv v Indonésii můžete mnoha způsoby, např. příspěvkem na týden práce ochranáře. Ta vyjde na 1500,-Kč. Ochranář přitom za týden přemístí zhruba 28 snůšek želvích vajec, to znamená 2 800 vajec zachráněných před pytláky.

Více o projektu Chráníme mořské želvy se dozvíte zde: www.morskezelvy.cz/prispevek-podpora/

PRO ŠKOLY: Přednášku pro děti doplněnou řadou fotek a vzdělávacími aktivitami vám o problematice mořských želv po domluvě zajistí H. Svobodová, vedoucí projektu:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
Výstava "Jak zoo pomáhá" - k zapůjčení!

Výstava osmi bannerů "Jak zoo pomáhá" je věnována způsobům pomoci ohroženým zvířatům z divočiny. Najdete tu banner věnovaný výzkumu, terénním projektům v Asii a Africe, záchranným centrům pro handicapovaná a celníky zabavená zvířata. Výstava vás seznámí vás s konkrétnními projekty a činnostmi 16 českých a slovenských zoo. V elektronické podobě ke zhlédnutí zde: bannery Jak zoo pomáhá (10620,49kB)

 

POZOR - výstavu si můžete zapůjčit k vám do školy a využít ji pro výuku. Velikost jednoho banneru je 80x200cm, jde o rollup, přeprava je tudíž možná i osobním autem.

 
KOLA PRO AFRIKU - ročník 2017
logo_kola_pro_afrikujpg.jpgVe sběru kol pro děti z Afriky se  letos ve třech sběrných termínech vybralo 127 jízdních kol. Děkujeme darcům! Momentálně domlouváme přepravu do centálního skladu v Ostravě, odkud kola pak putují na určená místa v Africe.
Kola pomohou dětem překonat vzdálenost z jejich bydliště do školy. Více o projektu se dozvíte na www.kolaproafriku.cz.
 
Rozhovor s "Náčelníkem", Miloslavem Nevrlým, v RESPEKTU
M. Nevrlý

Přečtěte si rozhovor s autorem Knihy o Jizerských horách, která stále zůstává vzorem pro literární zpracování vlastivědných titulů a inspirací ve vztahu člověka ke krajině a její historii.

 

Celý článek...
 
Připravte se na jarní přílet ptáků s metodikou ČSO


logo_jaro_ozivajpg.jpg

Chcete-li získat náměty a velmi pěkné metodické materiály včetně pracovních listů, které umožní mladším i starším dětem objevovat zázraky přírody, prostudujte si bedlivě stánky České ornitologické společnosti www.springalive.net. Najdete zde vodítko pro pozorování příletu pěti druhů ptáků a další programy o životě a ekologii vybraných druhů ptáků. Neváhejte a začněte s přípravou na jaro už nyní! Čáp bílý, první z pětice pozorovaných ptáků dorazí na sezonu vČechách již během března! Ukázka materiálů zde:

Jaro ožívá - prezentace (8122kB)

Jaro ožívá - pracovní listy (5348,4kB)

 

Po jednoduché a bezplatné registraci si můžete všechny materiály stáhnout. Registrační formulář a přístup k materiálům zde: http://www.springalive.net/cs-cz/spring_teachers

 
Všechno nejlepší do nového roku 2017!
01-05-17-10-26-30-pf2017diviznajpg.jpg
 
Inspirace na září a říjen – LAND ART PRO DĚTI

Objevili jsme pro vás zajímavé webové stránky přinášející řadu nápadů na tvoření s dětmi v přírodě. Proklikejte se galerií návodů „Jak udělat…“ spirály, kola, hmyz, jména, tváře, stopy a další obrazy: http://landartforkids.com/section340960.html

Kromě toho si můžete pro vzdělávací účely stáhnout neautorizovaný překlad metodiky uveřejněné na   Land art pro děti v pěti krocích (413,87kB).

Originál najdete zde: http://landartforkids.com/section345789.html

 
Zdroje informací - změny klimatu (M.R.K.E.V. 2015)

Zde můžete získat slíbené odkazy na ZDROJE INFORMACÍ k tématu letošní "MRKVE", které zazněli od řečníků v panelové diskusi:

Změna klimatu - zdroje info (12,76kB)

 

Pokud byste si rádi poslechli zvukový záznam panelové diskuse, ozvěte se na mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , záznam vám rádi pošleme přes úschovnu.cz.

 
Chodíte k nám rádi? DEJTE NÁM SVŮJ HLAS

Pokud chcete podpořit naši činnost, můžete nás ohodnotit nebo zanechat krátkou zprávu na webu ekocentra.cz.

Přístup k hodnocení naleznete zde: www.ekocentra.cz/liberecky-kraj/stredisko-ekologicke-vychovy-divizna-mestske-stredisko-ekologicke-vychovy-pri-zoo-liberec.htm


Budeme rádi za přívětivá povzbudivá slova Úsměv, ale i za náměty či praktická doporučení na vylepšení naší činnosti! S nimi se rovnou obracejte na vedoucího SEV DIVIZNA, Aleše Kočího, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Nebo se zasavte osobně přímo v našem středisku a popovídáme o Vašich připomínkách u kávy.

 
Vítejte na prahu nového školního roku!

Co jsme si pro Vás na školní rok 2015-2016 připravili nového?

 

Horkou novinkou je ekologický výukový program pro MŠ a ZŠ (1.-3.třída) HALÓ, JE TU NĚKDO? aneb Co se děje ve skořápce. Děti v programu poodhalí tajemství života schované pod skořápkou vajíčka. Možná je překvapí, jak různorodí jsou živočichové, kteří se z vajíčka rodí. Program je bohatý názornými pomůckami a ukázkami. NENECHTE DĚTEM UJÍT!

 

Starší žáky (6.-9.třída ZŠ) zveme v rámci naší programové nabídky nově na terénní exkurzi JIZERSKÉ HORY NA DOTEK. Jedinečnost místa se vydáme vnímat do příměstské části Liberce - do Kateřinek a na Dračí kámen. Pokusíme se získat srdce žáků pro kraj žuly, bučin i textilní tradice. Jak naši předi ovlivnili ráz zdejší krajiny? A jak chceme krajinu uvářet my?

 

Pro pedagogy chystáme hned z kraje podzimu opravdovou lahůdku! Návštěvu Liberce přislíbil geolog a klimatolog VÁCLAV CÍLEK, již 5. října se s ním budete moci setkat v Lidových sadech a diskutovat na téma VODA V KRAJINĚ A ZEMĚDĚLSKÁ PŮDA. Tradičně Vás dále srdečně zveme na vícedenní výjezdní workshop do Sedmihorek, krajskou konferenci M.R.K.E.V. a řadu dalších poznávacích a inspirativních akcí. Více najdete v našem programovém MENU.

 

VYBERTE SI A ZAŽIJTE S NÁMI!

 
SEV DIVIZNA děkuje panu Josefovi Šenberkovi a Lesům ČR !!!
aktualita2jpg.jpgV areálu SEV DIVIZNA vzniká nová Prožitková stezka. Její součástí je nový vzorkovník dřev, který vyrobil pan Josef Šenberk z Českého Dubu.


Finanční prostředky na výrobu poskytl s.p. Lesy ČR (respektive Krajský inspektorát Lesů ČR Liberec). Moc děkujeme!!!!
 
Nová Prožitková stezka v SEV DIVIZNA

Prožitková stezka v areálu DIVIZNYV areálu zahrady SEV DIVIZNA byla díky finanční podpoře MŽP vybudována nová Prožitková stezka. Cílem této stezky je přiblížit aktivní, zábavnou formou informace o místním biotopu v bezprostřední blízkosti zoologické zahrady, nabídnout zajímavou volno časovou aktivitu pro návštěvníky zoo, organizované skupiny, rodiče s dětmi, seniory, nevidomé i náhodné kolemjdoucí.

Po celé trase je v různých rozestupech vytvořeno několik zastavení, která jsou složena z interaktivních dřevěných prvků a informačních tabulí. U každého zastavení je umístěna cedule s vyobrazením, návodem a vysvětlením, doplněná textem v Braillově písmu. Stezku mohou návštěvníci absolvovat i s překrytým zrakem, aby se vžili do handicapu nevidomých.

Stezka bude slavnostně otevřena 25.5.2009 u příležitosti Mezinárodního dne parků v 16.00.
Návštěvníci ji budou moci využívat každý všední den od 8 - do 16,00 hodin.

 
Divizna má včelky

Divizna má včelky

Ve Středisku ekologické výchovy DIVIZNA našly domov první včeličky. Jsou umístěné v proskleném úlu v učebně a díky provrtané zdi mají průlet mimo budovu (ven do přírody).

 

Včelstvo bude sloužit k ekologickým výukovým programům. Pro názornost života včelího společentví je celý úl prosklený. Děti mohu pozorovat včelky při práci a životě v úle.