Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Titulní strana
Aktuality
OBEC A PŘÍRODA JAKO NEJLEPŠÍ UČEBNY, seminář

Seminář s názvem Obec a příroda jako nejlepší učebny je určen pro pracovníky veřejné správy (krajské, městské, obecní úřady, ČŠI, pracoviště ochrany přírody apod.), realizátory Místních akčních plánů vzdělávání i další zájemce.

Koná se v pátek 25.10.2019  v Holovousích u Hořic.

Podrobné informace naleznete v přiložené pozvánce: Obec a příroda - nejlepší učebny (128,64kB)

 
Ocenění Ještědská MRKEV - vyhlášen 3. ročník!

Neváhejte a nominujte své favority na ocenění za přínos v EVVO v Libereckém kraji. Návrhy na nominace sbíráme do 31. října 2019

Kompletní informace, vymezení kategorií a nominační formulář naleznete zde: http://divizna.zooliberec.cz/cz/sit-skol-mrkev/liberecka-mrkev

 
Liberecká MRKEV 2019 - VODA KOLEM NÁS

10-08-19-10-13-30-01mrkevpng.png14. listopadu vás srdečně zveme do Lidových sadů v Liberci na palubu vlajkové lodi letošního ekovýchovného podzimu, kterou bude konference k metodice a realizaci ekologické výchovy pro pedagogy.

Podrobný program naleznete zde: program MRKEV 2019 (388,89kB)

Přihlášky prostřednictvím objednávkového formuláře, který naleznete na levé liště v odkazu "Akce pro pedagogy" > "Objednávkový formulář"

 
Proměňte školní pozemek na venkovní učebnu
10-02-19-01-00-24-stazeny-souborpng.pngVyužijte grantové výzvy Ministerstva životního prostředí a proměňte školní pozemek na venkovní učebnu. Můžete až 500 tisíc korun, termín podání žádostí je od 3. února do 31. března 2020 . Dotaci můžete získat např. na pořízení zázemí pro subjekty inspirované konceptem lesní mateřské školy, nebo na vybudování a úpravy venkovních areálů a pozemků základních a středních škol.Podrobnosti k vázvě a žádosti naleznete zde: https://www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=74
 
semináře LES VE ŠKOLE v Praze a v Krásné Lípě!
10-02-19-11-51-12-logo_les_ve_skolepng.pngMetodické semináře k programu LES VE ŠKOLE pro vás nabízí vzdělávací centrum TEREZA. V dohledné době a pro krajánky také v dostupné vzdálenosti se konají v říjnu v Praze a v Krásné Lípě. Semináře mimo jiné nabízejí seznámení s metodikami, inspiraci k tomu, jak učit venku, aby to děti bavilo a jak program zařadit do výuky a řadu dalších bonusů. DOPORUČUJEME! Více informací a přihlášky naleznete zde: https://lesveskole.cz/cz/seminare-a-mentoring
 
Výukové programy Severočeského muzea
logo_smjpg.jpgNepřehlédněte nabídku zajímavých výukových programů Severočeského muzea v Liberci. Nabízí dva programy věnované novodobé historii: Srpen 1968 v LiberciKonfiskované osudy. Vánoční tradici je zasvěcený program Já bych rád k Betlému. Podrobnosti k nim najdete v letáčku zde: Program SM školám 2019-20 (81,79kB)
 
Novinky ze střední Afriky od ochránců slonů

stazeny-soubor-(1)jpg.jpgV prokliku najdete zprávy o aktivitách spolku Save elephans, který se ve střední Africe věnuje ochraně slonů. Jejich činnost je velmi pestrá i užitečná - od včelích úlů chránících pole farmářů před slony po výcvik psů a monitoring přírody (https://www.save-elephants.org/)

Stručný souhrn srpnových událostí:

Report_Save_elephants_srpen_2019 (1090,4kB)

 
Objednávání na školní rok 2019-20 ukončeno

divizna-liberec-barjpg.jpgPROGRAMY PRO DĚTI, ŽÁKY A STUDENTY JSOU JIŽ PRO LETOŠNÍ ŠKOLNÍ ROK OBSAZENY! DĚKUJEME VÁM ZA VÁŠ ZÁJEM!

 

Objednávat se dále můžete na semináře, dílny a exkurze pro pedagogy - viz záložka "Akce pro pedagogy".

 
Novinky z ŠUŽ - červen 2019
Novinky, výzvy a pozvání v newsletteru Školy pro udržitelný život: newsletter ŠUŽ_červen 2019 (1202,53kB)
 
Velké změny začínají od nejmenších - výsledky kampaně Ekoškoly

04-01-19-02-56-40-logo_ekoskola_barevnepng.pngV jednom květnovém týdnu proběha na podporu udržitelného života na naší krásné planetě Zemi kampaň Ekoškoly "OBYČEJNÉ HRDINSTVÍ". Školy se do kapmaně zapojovaly prostřednictvím plnění 7 výzev a zaznamenávaly denní výsledky. Souhrnné výsledky 86 zapojených škol se dozvíte zde: Vysledky_Obycejne_hrdinstvi (515,49kB)

 
Kalendář PTAČÍ ROK vzdělává, těší i pomáhá

scan0000jpg.JPGS radostí vám představujeme nově vzniklý kalendář „Ptačí rok“, který podporuje celosvětovou ochranářskou kampaň evropských zoologických zahrad Silent Forest. Najdete v něm krásné akvarelové ilustrace a každá stránka kalendáře obsahuje odstřihnutelnou část s tematickými úkoly pro děti. Pro aktivní rodiče, učitele a vedoucí kroužků je připraven i další metodický materiál.

 

05-28-19-12-01-38-scan0001-(5)jpg.JPG

Celý článek...
 
akce v Zoo Liberec ZDARMA

Zoo Liberec pro vás každý měsíc připravuje dvě zajímavé akce ZDARMA:

ZOOBJEKTIV - neformální setkání a beseda se zoology. Dozvíte se zde novinky a událisti ze zákulisí zoo. Probíhá každou druhou středu v měsíci od 18.00h.

ZOOKALEIDOSKOP -  obrázky a vyprávění lidí, kteří aktivně pracují v projektech na ochranu přírody. Probíhá každou poslední středu v měsíci od 18.00h.

Obě akce se konají v budově ZooExpo, vchod z Masarykovy ul. od tramvajové zastávky Botanická zahrada.

 

Jste srdečně zváni i se svými dětmi! Rozpis termínů najdete v letáku: Setkávání v Zoo Liberec (102,02kB)

 
Zoo Liberec vás zve na akce roku 2019
115png.png V roce 115. výročí založení Zoo Liberec vás zoo zve na pravidelné měsíční i oblíbené sezónní akce, např. 27.4. na zábavnou i poučnou oslavu Dne Země, každoměsíční Zoobjektiv o novinkách ze zákulisí zoo, Zookaleidoskop o ochraně přírody v exotických destinacích a řadu dalších. Přehled chystaných akcí, na které vás spolu se zoo srdečně zveme najdete v letáčku: Akce Zoo Liberec 2019 (645,41kB)
 
Doporučujeme ke čtení i tvoření

Zalistujte si ukázkami dvěma krásnými a praktickými knihami z nakladatelství KAZDA: Dárky z přírody a Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii:

Dárky z přírody - ukázka (6945,32kB)

Pět domácích prostředků... - ukázka (2213,79kB)

 

Darky_z_prirody Pet_domacich_prostredku

 
Všechno nejlepší do nového roku 2019!
pf-divizna-2019jpg.jpg
 
Zajímavosti vědy od Aničky Fučíkové

Mgr. Anna Fučíková, Ph.D.,ext působí na Fakultě matematiky a fyziky na Karlově univerzitě v Praze. Jejím oborem jsou nanočástice. Přinášíme Vám Aničkou popularizované překlady článků o vědeckých objevech současné doby, tentokrát na téma Slunce, Měsíc, Země - energie skoro na dosah:

Slunce, Měsíc, Země... (1259,66kB)

Více článků A. Fučíkové najdete v záložce "Archiv"

 
SEV DIVIZNA dokončilo projekt "Prostředí vychovává"

Prostředí vychovává je název úspěšně zrealizovaného projektu, který byl podpořen Libereckým krajem. Podařilo se vytvořit grafický návrh všech potřebných infotabulí včetně jejich umístění. Celkem bylo vytvořeno 8 velkých informačních tabulí, které mají obsah související s šetrným chováním organizace k životnímu prostředí. Dále vzniklo celkem 15 cedulí informačního systému. Ve vestibulu SEV DIVIZNA vznikl nový dřevěný panel pro umístění potřebných informací o ekologicky šetrném provozu SEV DIVIZNA a s prostorem na umístění informací pro návštěvníky střediska – vše dle návrhu architekta.

SEV DIVIZNA tímto projektem naplnilo další krok potřebný ke zkvalitnění poskytovaných služeb, které odpovídá potřebným standardům. SEV DIVIZNA smí od ledna 2018 používat logo a titul Certifikovaný poskytoval služeb environmentální výchovy.

Vzniklá projektová opatření nyní mohou vidět všichni návštěvníci vzdělávacích akcí konajících se v SEV DIVIZNA.

 
DIVIZNA ZÍSKALA CERTIFIKÁT!


SEV DIVIZNA je certifikovaný poskytovatel služeb environmentální výchovy. Máme z toho radost a dělíme se o ni s vámi! Byl to proces, na kterém jsme pracovali v průběhu roku 2017. Povedlo se nám uspět ve všech 4 hodnocených oblastech - řízení organizace, programoví pracovníci, environmentální programy a ekologizace provozu.

01-22-18-09-41-11-ev_jednobarevne_oranzovajpg.jpg

 
Výstava "Jak zoo pomáhá" - k zapůjčení!

Výstava osmi bannerů "Jak zoo pomáhá" je věnována způsobům pomoci ohroženým zvířatům z divočiny. Najdete tu banner věnovaný výzkumu, terénním projektům v Asii a Africe, záchranným centrům pro handicapovaná a celníky zabavená zvířata. Výstava vás seznámí vás s konkrétnními projekty a činnostmi 16 českých a slovenských zoo. V elektronické podobě ke zhlédnutí zde: bannery Jak zoo pomáhá (10620,49kB)

 

POZOR - výstavu si můžete zapůjčit k vám do školy a využít ji pro výuku. Velikost jednoho banneru je 80x200cm, jde o rollup, přeprava je tudíž možná i osobním autem.

 
Rozhovor s "Náčelníkem", Miloslavem Nevrlým, v RESPEKTU
M. Nevrlý

Přečtěte si rozhovor s autorem Knihy o Jizerských horách, která stále zůstává vzorem pro literární zpracování vlastivědných titulů a inspirací ve vztahu člověka ke krajině a její historii.

 

Celý článek...
 
Všechno nejlepší do nového roku 2017!
01-05-17-10-26-30-pf2017diviznajpg.jpg
 
Inspirace na září a říjen – LAND ART PRO DĚTI

Objevili jsme pro vás zajímavé webové stránky přinášející řadu nápadů na tvoření s dětmi v přírodě. Proklikejte se galerií návodů „Jak udělat…“ spirály, kola, hmyz, jména, tváře, stopy a další obrazy: http://landartforkids.com/section340960.html

Kromě toho si můžete pro vzdělávací účely stáhnout neautorizovaný překlad metodiky uveřejněné na   Land art pro děti v pěti krocích (413,87kB).

Originál najdete zde: http://landartforkids.com/section345789.html

 
Chodíte k nám rádi? DEJTE NÁM SVŮJ HLAS

Pokud chcete podpořit naši činnost, můžete nás ohodnotit nebo zanechat krátkou zprávu na webu ekocentra.cz.

Přístup k hodnocení naleznete zde: www.ekocentra.cz/liberecky-kraj/stredisko-ekologicke-vychovy-divizna-mestske-stredisko-ekologicke-vychovy-pri-zoo-liberec.htm


Budeme rádi za přívětivá povzbudivá slova Úsměv, ale i za náměty či praktická doporučení na vylepšení naší činnosti! S nimi se rovnou obracejte na vedoucího SEV DIVIZNA, Aleše Kočího, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Nebo se zasavte osobně přímo v našem středisku a popovídáme o Vašich připomínkách u kávy.

 
SEV DIVIZNA děkuje panu Josefovi Šenberkovi a Lesům ČR !!!
aktualita2jpg.jpgV areálu SEV DIVIZNA vzniká nová Prožitková stezka. Její součástí je nový vzorkovník dřev, který vyrobil pan Josef Šenberk z Českého Dubu.


Finanční prostředky na výrobu poskytl s.p. Lesy ČR (respektive Krajský inspektorát Lesů ČR Liberec). Moc děkujeme!!!!
 
Nová Prožitková stezka v SEV DIVIZNA

Prožitková stezka v areálu DIVIZNYV areálu zahrady SEV DIVIZNA byla díky finanční podpoře MŽP vybudována nová Prožitková stezka. Cílem této stezky je přiblížit aktivní, zábavnou formou informace o místním biotopu v bezprostřední blízkosti zoologické zahrady, nabídnout zajímavou volno časovou aktivitu pro návštěvníky zoo, organizované skupiny, rodiče s dětmi, seniory, nevidomé i náhodné kolemjdoucí.

Po celé trase je v různých rozestupech vytvořeno několik zastavení, která jsou složena z interaktivních dřevěných prvků a informačních tabulí. U každého zastavení je umístěna cedule s vyobrazením, návodem a vysvětlením, doplněná textem v Braillově písmu. Stezku mohou návštěvníci absolvovat i s překrytým zrakem, aby se vžili do handicapu nevidomých.

Stezka bude slavnostně otevřena 25.5.2009 u příležitosti Mezinárodního dne parků v 16.00.
Návštěvníci ji budou moci využívat každý všední den od 8 - do 16,00 hodin.

 
Divizna má včelky

Divizna má včelky

Ve Středisku ekologické výchovy DIVIZNA našly domov první včeličky. Jsou umístěné v proskleném úlu v učebně a díky provrtané zdi mají průlet mimo budovu (ven do přírody).

 

Včelstvo bude sloužit k ekologickým výukovým programům. Pro názornost života včelího společentví je celý úl prosklený. Děti mohu pozorovat včelky při práci a životě v úle.