Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Co je to questing a kam za questy?

„Samotný questing je hra připomínající českou honbu za pokladem nebo tzv. šipkovanou a jeho smyslem je představit zábavnou formou přírodní i kulturní bohatství dané lokality,“ vysvětluje předsedkyně občanského sdružení Actea Kateřina Kočí. Každý quest se skládá z dílčích úkolů na trase, která končí objevením pokladu.„Na webu si můžete ke každé hledačce stáhnout mapu a popis hledačky i s dílčími úkoly. Když se vám podaří úspěšně absolvovat všechny úkoly podél trasy, získáte znění tajenky, která vás nakonec dovede k pokladu.“ Poklad je pak obdobný jako u geocachingu – obsahuje většinou drobnosti, které lze vyměnit, a také razítko, které si návštěvník orazí do své knihy či sešitu. „Nechybí tu samozřejmě ani návštěvní kniha, do které se může zapsat každý, kdo vyluští tajenku a k pokladu se dostane.“

 

Questing.cz.

Fanoušci questů, nebo-li tzv. hledaček, mají konečně možnost najít všechny informace na jednom místě. Společnost Actaea pro ně totiž ve spolupráci s Nadací Partnerství a firmou LabyrinthPro připravila nový webový portál Questing.cz. „Na webovém portálu najdou nyní fanoušci celkem 13 hledaček, které vznikly během posledních dvou let. Najdou zde všechny informace, které potřebují k tomu, aby nakonec questy úspěšně splnili,“ říká Kateřina Kočí.

 

Webové stránky Questing.czextjsou vůbec prvním českým portálem, který se fenoménu questů hlouběji věnuje. Zájemci na nich mohou vyhledávat questy podle turistických oblastí i podle jejich názvů, dozví se zde, co vlastně hledačky jsou, jak s nimi pracovat i jak vytvořit novou hledačku.

 

Systém questingu vyvinula nestátní nezisková organizace VitalCommunities ve Vermontu, USA, v roce 1995 a je i vlastníkem příslušné obchodní známky. „U nás je questing teprve na vzestupu, ale například ve Skotsku a Anglii má tradici již 150 let,“ říká Kateřina Kočí.

 

Podle Blaženy Huškové, odbornice na téma interpretace místního dědictví, je questing výborným nástrojem i pro zapojování veřejnosti. „Na tvorbě hledaček se mohou podílet například školy, místní spolky, občanská sdružení a další místní instituce. Nejdříve se však musí důkladně seznámit s místním přírodním, kulturním a historickým dědictvím, aby pak mohli vytvářet kreativní a vtipné questy.“

 

Součástí projektů organizace Actaea týkajících se questingu, které podpořilo Ministerstvo životního prostředí a Nadace OKD, je i organizace seminářůa pracovních setkání ve vybraných CHKO nebo překlad publikace, která se questům věnuje.

 

Další informace najdete na www.questing.cz

Kontakt:
Kateřina Kočí, předsedkyně o.s.Actaea, e-mail:
Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann. , tel. 777 044 758

 

 

Tipy pro editory

Co je questing? questing.cz/Co-je-to-questing.aspx

Kde hledat hledačky? questing.cz/Kde-hledat-hledacky.aspx

Informace o Questech na stránkách organizace VitalCommunities: www.vitalcommunities.org/valleyquest/questdir.cfm

 

Ukázkové questy

Lapkové z Drakova – ke stažení v pdf

Skrytá tvář Muny – ke stažení v pdf

S Karlem Egonem nahoru a dolů – ke stažení v pdf

Hledačka skřítka z Vysoké hory, která se obzvláště zlatem zabývá – ke stažení v pdf

Odolejte přesile – ke stažení v pdf

 

Nadace Partnerství pomáhá lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné znalosti i služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje výsadbu stromů, ochranu přírody, šetrnou dopravu a turistiku, využívání obnovitelných zdrojů energie a kvalitní veřejná prostranství. Během své existence podpořila prostřednictvím nadačních příspěvků ve výši přes 273 miliónů korun 2 858 projektů. Společně se čtyřmi sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace EnvironmentalPartnershipAssociation.

Nevyřešíme problém za vás, vyřešíte ho s námi!

www.nadacepartnerstvi.cz

 

Posláním občanského sdruženíActaea je uskutečňovat projekty v oblasti ochrany životního prostředí, zabývat se udržitelným rozvojem na místní a regionální úrovni, informovat veřejnost a provádět veřejnou osvětu v oblasti udržitelného rozvoje, ochrany přírodního a kulturního dědictví, ochrany krajiny a životního prostředí a zabývat se environmentální výchovou, vzděláváním a osvětou.

www.actaea.cz

 

Projekt „Questing – nové cesty za poznáváním místního přírodního a kulturního dědictví v České republice“ je finančně podpořen z programu Pro budoucnost Nadace OKD.

Projekt „Questing – speciální průvodce pro CHKO“ je finančně podpořen z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí.