Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

ukončené projekty
2016

Ve školním roce 2015-2016 realizovaly své projekty v Libereckém kraji tyto školy:

ZŠ Pěnčín projekt "Živá zahrada pro všechny" a ZŠ a MŠ Višňová projekt "Žijeme ve školní zahradě". ZŠ Pěnčín dále uspěla na konci roku 2016 ve 3. výzvě s mikroprojektem „Zeleň kolem nás“, který byl podpořen 9 000 Kč.


Fotky z realizace projektu v Pěnčíně naleznete ZDE.

 

A tady krátká fotoreportáž z Višňové:

 

09-08-16-02-27-02-4jpeg.jpeg 10jpg.JPG

 

8jpg.JPG p1230238jpg.JPG

09-08-16-02-34-53-p1230233jpg.JPG

 
2012

Ve školním roce 2012/2013  byla ŠUŽ již potřetí výrazně podpořena z prostředků libereckého kraje. To umožnilo realizaci hned tří zajímavých projektů.

 

Prvním z nich byl projekt Sejdeme se u školy II, který je pokračováním již zrealizované jedničky. Kdo z vás někdy projde přes náměstí v Ruprechticích, nemůže si nevšimnout krásných soch-laviček umístěných na nové komunikační zóně u školy. Lavičky i zónu vymyslely a z velké části i zrealizovaly právě žáci zdejší ZŠ. Nový projekt, který navázal na již upravené náměstí, umožňuje dětem cestovat do školy na kolech, protože jeho cílem bylo zajištění kol u školy. Stojany na kola slouží nejen žákům, ale i veřejnosti, která budovu školy využívá.

 

I druhý podpořený projekt byl pokračující a umožnil další úpravy zanedbané školní zahrady v Rokytnici nad Jizerou, která se pomalu probouzí k životu. Žáci zde upravují léta nevyužívaný svah za školou a v budoucnu budou zahradu moci využívat i jako venkovní učebnu. Projekt nese název: Školní zahrada - místo pro poznávání, setkávání a relaxaci II.

 

Třetí podpořený projekt se jmenuje Skautský koutek a v jeho rámci žáci ZŠ Švermova pokračovali v úpravách své školní zahrady, která často slouží i veřejnosti.

 
2011

V rámci ŠUŽ  bylo v roce 2012 dokončeno 5 projektů: „Pod širým nebem“ ZŠ Stráž pod Ralskem, „Kouzelná zahrádka“ ZŠ a MŠ Huntířov, „Školní zahrada – místo pro poznávání, setkávání a relaxaci“ ZŠ Rokytnice nad Jizerou, „Koukejte co tu roste! Aneb naučná stezka původních druhů keřů“ ZŠ a MŠ Jindřichovice pod Smrkem a „Cestička pro malé i velké“ ZŠ Lesní, Liberec.

Díky podpoře od Libereckého kraje mohly být i v roce 2012 podpořeny další tři projekty v celkové hodnotě 150 000,- Kč. Tyto projekty budou realizovány v průběhu školního roku 2012/2013 a jsou to:  „Sejdeme se u školy II“ ZŠ Sokolovská, pracoviště Nám. Míru, Liberec,  „Školní zahrada – místo pro poznávání, setkávání a relaxaci II “  ZŠ Rokytnice nad Jizerou a „Skautský koutek“ ZŠ Švermova, Liberec.

 
2010

V tomto ročníku bylo podáno pouze 6 projektů, byly však natolik kvalitní, že jich nakonec bylo 5 realizováno:
Zřejmě výtvarně nejoriginálnějším projektem je Park bezpečí ZŠ Křížanská, v liberecké městské části Ostašov. Zdejší, téměř až venkovská škola, si do názvu svého školního vzdělávacího programu dala „Škola pro spokojené a zdravé děti“, se může pochlubit již několika realizovanými projekty. Tentokrát se zaměřili na neudržovaný parčík mezi školní budovou a barokní kapličkou. Slovy lze jen těžko popsat originalitu jejich výtvorů, ale hlavně nasazení s jakým děti i dospělí na  realizaci projektu pracují. Naprostou zvláštností je, že na základě tohoto školního projektu
rodiče dokonce založili vlastní občanské sdružení „Ostašovští optimisté“ a jsou velmi natěšeni na jakoukoli další spolupráci se školou.
Projektem, který měl velkou smůlu, je Environmentální zahrada pro Libverdu. Ještě dříve, než mohla ZŠ Lázně Libverda začít svůj projekt realizovat, prohnala se jejich zahradou velká voda. Následné práce na odstraňování povodňových škod, donutily školu ke změně plánu. Zahrada tak nalezne své místo v těsném sousedství nově vznikajícího hřiště. Bohužel terénní práce jsou tak rozsáhlé, že je nemožné, aby byl projekt včas realizován a tak zde došlo k odložení realizace projektu do konce roku 2011.
Venkovní učebna v obci Bílý Potok měla více štěstí. Přesto, že v obci se nehezky podepsaly povodně ze  srpna 2010, školní zahrady se nedotkly a tak mohly děti 17.6.2011 svoji venkovní učebnu slavnostně otevřít.
Další projekt, kterým žila celá škola, je Živá učebnice Jizerských hor, která vznikla na dosud zanedbaném prostranství za základní školou v Albrechticích v Jizerských horách.
Projekt vydatně podporuje místní obecní  úřad. Jedná se totiž  o dosti rozlehlou plochu a její rekultivace bude probíhat na etapy.
Poslední projekt programu Škola pro udržitelný život 2010 v Libereckém kraji se jmenuje Sejdeme se u školy a jeho cílem je alespoň částečná revitalizace náměstí v liberecké městské části Ruprechtice. Prvním krokem k uskutečnění tohoto projektu byla realizace výukového programu Naše obec, který připravili pracovníci SEV DIVIZNA právě pro školy, které se chystají zapojit do programu pro školy Škola pro udržitelný život. Na základě tohoto EVP se děti rozhodly upravit neútulné prostranství před školou. Protože je škola zaměřena výtvarně,  pojali nakonec projekt jako  výtvarný workshop vedený akademickou sochařkou paní Martinou Niubo. Při něm děti spolu s rodiči a dalšími zúčastněnými vyrobili tři objekty, které slouží k sezení všem obyvatelům městské části Ruprechtice.
I tento projekt vznikal ve spolupráci s místním občanským sdružením „Ruprechtice dětem“. Toto občanské sdružení bylo prvním iniciátorem, který pomohl nastartovat realizaci projektu.

Program  Škola pro udržitelný život je v Libereckém kraji realizován v rámci projektu SEV DIVIZNA školám, který je podpořen z ESF O.P.V.K. a rozpočtu ČR.

 

 
historie

 2009

Rok 2009 programu Škola pro udržitelný život v Libereckém kraji by vinaři nazvali dobrým ročníkem. Z devatenácti podaných projektů se nám urodilo 8 vynikajících.

A proč o nich píšeme v půlce roku 2010?

Protože v současné době se většina těchto projektů uzavírá a děti, studenti, učitelé, ředitelé ale i starostové a rodiče se radují z dobře vykonané práce.

Jako první ukončili svůj projekt s názvem„Otevřená školní zahrada I. etapa“ v Nové Vsi nad Nisou. Již v sobotu 3. října slavnostně předali zahradu plnou houpadel a prolézaček do užívání dětem.

Také projekt „Koutek splněných přání“ v Bílém Kostele chtěli stihnout ještě do prvního sněhu, ten nás ale loni všechny překvapil a tak 20. 10. 2009, při slavnostním předávání, vyzkoušely děti hmatový chodníček jen v botách. Snad jim už jarní sluníčko a maminky dovolily, aby si ho letos vyzkoušely i naboso.

Pak napadl sníh a většina projektů zapadala.

Pouze v Huntýřově a v Jablonci nad Nisou, kde probíhaly projekty na téma bio potraviny do škol, si děti pochutnávaly na zdravém jídle nerušeně v průběhu celého roku. Projekt „Mňam“ Montessori MŠ vyvrcholil 28. dubna velkolepým Biojarmarkem a Huntířovský „Bio pro život“ krásnou jarní slavností 6. května.

Hned 10. 5. předávala střední odborná škola v Doksech, cestu, která v budoucnu bude součástí připravované Máchovi stezky. Projekt nese název „Revitalizace zámeckého parku v Doksech“.

20. 5. v Mimoni za účasti pana starosty a místní televize proběhlo slavnostní otevřeníParčíku Letná – příjemné posezení“ před základní školou praktickou.

28. 5. byla slavnostně předána do užívání „Školní zahrada- odpočinková zóna pro nejmladší obyvatele sídliště Kunratická“ u ZŠ Aloisina Výšina v Liberci. I tento projekt byl dokončen již na podzim, ale do říjnového termínu slavnostního předávání nám nečekaně napadl sníh.

Jako poslední se svojí prací pochlubí Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantu 21. 6. 2010. Tam probíhá projekt „Krajina včera a dnes“ a studenti v jeho rámci nejen mapují historii zámeckého parku. Zároveň se snaží o úklid a důstojnou současnost tohoto zajímavého krajinného prvku. 
 

2008

Projekt „Školní zahrada -  zahradní hřiště“ předkladatele ZŠ Na Perštýně, Liberec, financovaný z rozpočtu Libereckého Kraje byl dokončen v průběhu září 2008. Při slavnostním otevření 30.9.2008 byl předán k užívání nejen školní družině, „Motyčkovi klice“ ale i široké veřejnosti.

Hned následující den 1.10.2008 byl dětem předán projekt „Pojďme si hrát na zahradu“ předkladatele MŠ, Průmyslová, Železný Brod. Zahrada funguje v otevřeném režimu od 7.00 do 16.00 každý den.

Projekt „Pomník jako oáza rozmanitého života a odpočinku“ předkladatele ZŠ, Údolí Kamenice, Tanvald byl 18.12.2008 předán veřejnosti.

Revitalizace plochy v areálu školy“ předkladatel Integrovaná střední škola Vysoké nad Jizerou měl být dokončen do konce dubna 2009, povětrnostní podmínky (konkrétně hromada sněhu  nahrnutá na revitalizované ploše, způsobila zdržení  a projekt byl prodloužen. Slavnostní otevření proběhlo 28.5.2009.

„Naučná stezka ve Studenci“ předkladatel ZŠ a MŠ Studenec byla dokončena v průběhu jara2009.

„Stopy II. Světové války“ předkladatel SPŠTechnická Jablonec nad Nisou, je projekt velice zdařilý a i ten byl dokončen a slavnostně předán do užívání 12.5.2009. Jeho otevření proběhlo v rámci položení věnců k pomníku umučených vězňů v Rýnovickém pracovním táboře a mělo velkou publicitu.

„Sadovnická úprava okolí školy – Arboretum Jablonecká“  byl   financován z Libereckého Kraje. Jeho slavností předání do užívání proběhlo rovněž 28.5.2009.

 

2007

Projekt „Kouzelnými vrátky do zahrádky“ – MŠ Doksy otevřel „kouzelnou“ zahradu Mateřské školy všem dětem z okolí.

„Poznej místo kde žiješ“ – Obchodní akademie a Hotelová škola Turnov rozšiřuje nejen poznání turistů, kteří si o Turnovském okolí přečtou z materiálů umístěných v restauračních zařízeních, ale jistě rozšířil i rozhled samotných studentů, kteří projekt připravovali.

Příznačný název „Přilož ruku k dílu“ – ZŠ a MŠ Višňová. Ruku k dílu přiložily děti, rodiče i místní spolky a tak vznikla venkovní učebna používaná od jara do podzimu.

Pod dlouhým názvem „Přírodní centrum aktivní relaxace pro děti i dospělé“ – ZŠ, Šluknovská, Česká Lípa se skrývá malé, ale půvabné prostranství před školou na kterém si děti mohou hrát, nebo rodiče naopak čekat na své ratolesti.

„Prolézačky v městském parku“ – ZŠ Český Dub Byl zřejmě nejrozsáhlejší projekt a to nejen díky práci paní učitelky, dětí a tatínků, ale také díky nemalé podpoře ze strany města Český Dub.

Naopak jedním z nejmenších projektů byl „Školní dvůr-místo setkávání“ – ZŠ Praktická a ZŠ speciální, Orlí, Liberec. Radost z vykonané práce a hezkého výsledku, tu snad byla největší, jakou jsem za tři roky trvání programu viděla.

Projekt „Relaxační prostředí a desky na informační tabule naučné stezky“ – ZŠ Švermova, Liberec uzavřel jednu etapu úprav školní zahrady.