Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Titulní strana Archiv Uskutečněné akce Uskutečněné akce ve školním roce 2009-10
Uskutečněné akce ve školním roce 2009-10

TOP 2010 – Týden opravdových plen v Divizně

Leták (1155,02kB) http://divizna.zooliberec.cz/modules/mod_file_download/img/pdf.png

V týdnu od 26. 4. do 2. 5. proběhne celorepubliková kampaň na podporu používání pratelných plen, kterou v České republice organizuje již čtvrtým rokem českobudějovická ekoporadna ROSA. Tato kampaň vznikla před jedenácti lety ve Velké Británii, která již každoročně určuje datum konání této tradiční akce.

A o co v tomto týdnu vlastně jde?

Tato kampaň si klade za cíl především informovat o současných možnostech týkající se hygieny dětí. Rodiče často ani netuší, že lze používat jiné než jednorázové pleny, pleny pratelné a to bez zbytečné dřiny jako je namáčení, vyváření a žehlení. Existuje velké množství těchto pratelných plen a rodiče si tak mohou vybrat, jaký způsob péče jim nejlépe vyhovuje. Někdy ale není lehké se v tomto množství produktů snadno zorientovat, a proto Rosa ve spolupráci různými organizacemi nabízí semináře či přednášky, které klientům orientaci usnadní.

Středisko ekologické výchovy DIVIZNA se zapojilo do kampaně Týden opravdových plen 2010 a uspořádá ve svých prostorech dne 29.4. v 16 hodin přednášku pro veřejnost.

S lektorkou SEV Divizna Janou Gürtlerovou se zamyslíme nad dopadem jednorázových a pratelných plen na životní prostředí a také srovnáme používání různých typů plen po stránce ekonomické. Monika Roubalová, která má již několikaletou zkušenost s pratelnými plenami, zde představí různé typy plen a jejich použití v praxi. Jelikož sama založila malý obchůdek nejen s plenami a vychovává dvě děti, má o současné nabídce, ale i praktičnosti používání těchto plen, dostatečný přehled. Více informací o obchodě s plenami naleznete na www.ditevsatku.cz. Představí zde také takzvanou „Bezplenkovou komunikační metodu“, která je používána v různých koutech světa a dá se uplatňovat i v kombinaci s plenami. Samozřejmě bude prostor i na dotazy a výměnu zkušeností všech přítomných.

Budeme se těšit na vaši návštěvu

Za SEV Divizna Jana Gürtlerová,  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Putování za zeleným ostrovem, letní tábor s Diviznou

http://divizna.zooliberec.cz/modules/mod_file_download/img/pdf.png Letáček tábor (1483,23kB)

SEV DIVIZNA při ZOO Liberec pořádá ve dnech 9.8. až 13.8.2010 příměstský tábor „Putování za zeleným ostrovem“ pro děti od 7 do 12 let.

V době od 8.00 do 16.00 čeká děti putování po zdejším kraji, dobrodružství, hry a zábava.

Základnou nám bude SEV Divizna, ze které budeme vyrážet na výlety do přírody.

Cena tábora činí 1400Kč a zahrnuje svačinu, oběd, pitný režim, pedagogický doprovod,celodenní program, cestovné na výlety,pomůcky a materiály. Počet míst je omezen.

Bližší informace a přihlášky na tel. čísle 482 712 982 u Mirky Novákové nebo e-mailem: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it www.zooliberec.cz/divizna

 

Globální změna klimatu – fakta a fikce

V rámci projektu Klimatické koalice Vás zveme na seminář Globální změna klimatu – faktaa fikce který proběhne v úterý 15. června 2010 od 10 do 16 hodin v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci.

Přihlášku s programem naleznete zde:    http://divizna.zooliberec.cz/modules/mod_file_download/img/doc.png přihláška - Globální změna klimatu - fakta a fikce (1095kB)

Papírové pletení aneb jak zužitkovat starý papír

Datum konání:UT 20.4.10 13.00 - 16.00 hod

Pracovní materiál pro nás bude starý papír, který si připravíme do tvaru úzké ruličky.
A co s ním? Budeme postupovat jako by to byly proutky. Upleteme, opleteme, uvážeme... a pokusíme se vytvořit misku či květník. Základní materiál v ceně.
Datum konání: Místo konání:
UT 20.4.10 13.00 - 16.00 hod SEV DIVIZNA
Lektor: Miroslava Nováková dipl.ek., SEV DIVIZNA
Účastnický poplatek: 100 Kč

Drátování

Datum konání:CT 11.3.10 13.00 - 16.00 hod

Drátování je staré řemeslo, které se k nám dostalo ze Slovenska prostřednictvím vandrujících dráteníků.

Přijďte si k nám vyzkoušet odrátovat nějakou nádobu či sklenici, kterou si přinesete. Budeme pracovat se silnějším drátem. Základní materiál v ceně.
Datum konání: Místo konání:
ČT 11.3.10 13.00 - 16.00 hod SEV DIVIZNA
Lektor: Miroslava Nováková dipl.ek., SEV DIVIZNA
Účastnický poplatek: 100 Kč

Filcování ovčí vlny

Datum konání:ST 13.1.10 13.00 - 16.00 hod
Filcování nebo-li plstění patří mezi tradiční techniky. Přijďte si vyzkoušet ruční plstění vlny pomocí vlhka a tepla.

Na začátek si vyrobíme vlněný míček či kuličku. Po úvodním seznámení s technikou se pustíme i do něčeho většího. Pro práci budete potřebovat ručník. Základní materiál v ceně.
Datum konání: Místo konání:
ST 13.1.10 13.00 - 16.00 hod SEV DIVIZNA
Lektor: Miroslava Nováková dipl.ek., SEV DIVIZNA
Účastnický poplatek: 100 Kč

 

EKOATELIER – Půvabně utajeno

Datum konání:UT 2.2.10 13.30 - 17.30 hod 
Zaměřený na zpracování odpadových plastů a syntetických materiálů ve výtvarné praxi (polystyrén, molitan, PET lahve, kelímky, igelity, folie, odřezky koberců...).

Nabízíme kolekci originálních inspirací a nácvik nejzajímavějších technik.
Co s sebou ? Nůžky, 1 PET láhev jakékoliv barvy, 1 sklenici z čirého skla očištěnou od nálepek ( od kompotu, kečupu, láhev...). Ostatní materiál v ceně.
Datum konání: Místo konání:
UT 2.2.10 13.30 - 17.30 hod SEV DIVIZNA
Lektor: Jitka Horová, KASIUS,1. centrum umělecké recyklace
Účastnický poplatek: 300 Kč

Vánoce s pedikem

Datum konání:CT 26.11.09

Předvánoční tvoření drobností. Jako pracovní materiál nám poslouží loupané proutí - pedik. Máme pro vás připravené jednoduché návody jak proutí využít pro vánoční ozdoby a dekoraci. Základní materiál v ceně.
Datum konání: Místo konání:
CT 26.11.09 13.00 - 16.00 hod SEV DIVIZNA
Lektor: Miroslava Nováková dipl.ek., SEV DIVIZNA
Účastnický poplatek: 100 Kč

 

Výprava za pomníčky Jizerských hor

Datum konání:ČT 27.5.10

Akreditovaná akce
Wanderův pomníček, U Zabitého mládence, Effenbergerův a Patzeltův kříž a další pomníčky jsou cílem terénní výpravy za příběhy, které se odehrály v našich horách v dávné i nedávné minulosti.

Pojedeme vlakem z Liberce do Oldřichova v Hájích a pěšky v členitém terénu ujdeme cca 15 km. Dobrou obuv, vhodné oblečení a svačinu s sebou. „Výprava" bude více fyzicky náročná.
Datum konání: Místo konání:
ČT 27.5.10 Jizerské hory
Lektor: Otokar Simm
Účastnický poplatek: 100 Kč. POZOR: účastník si hradí jízdenku ČD.

Ještědský hřeben včera a dnes

Datum konání: ST 5.5.10 
Akreditovaná akce
Vypravíme se na Ještědský hřeben a budeme se zajímat o jeho historiii z pohledu lesního hospodáře, navštívíme zajímavé přírodní lokality, nově vybudovanou prožitkovou stezku z Výpřeže do Ostašova, ale i oblasti, které svojí činností změnil člověk.

Dotkneme se otázky dopadu pořádání mistrovství světa v lyžování a možností dalšího zdravého využití pro rekreační činnost v této oblasti. Dobrou obuv, vhodné oblečení a svačinu s sebou. Pořádáme ve spolupráci s Lesy České republiky.

Datum konání: Místo konání:
ST 5.5.10 Ještědský hřeben
Lektor: Ing. Eva Kajzarová, Lesy ČR 
Účastnický poplatek: 100 Kč. POZOR: účastník si hradí jízdenky MHD.
Odjezd tramvají do Hanychova v 9.00 hod ze zastávky Na Rybníčku (naproti SCHKO Jizerské hory, U Jezu 10, Liberec). Předpokládaný návrat na stejné místo do 17.00 hod.

Za geologií Lužického zlomu

Datum konání: ÚT 18.5.10

Akreditovaná akce
Navštívíme východní část Libereckého kraje a zaměříme se na oblast Lužického zlomu.

Vyhledáme křídové útvary, vulkanity, paleontologická naleziště, geologické útvary z období permu, lomy na přírodní kámen a další lokality v této geologicky zajímavé oblasti. Dobrou obuv, vhodné oblečení, svítilny a svačinu s sebou.

Datum konání: Místo konání:
UT 18.5.10 Semilsko
Lektor: Mgr. Petr Havránek 
Účastnický poplatek: 200 Kč
Odjezd zvláštním autobusem v 9.00 hod z parkoviště Na Rybníčku (naproti SCHKO Jizerské hory, U Jezu 10, Liberec). Předpokládaný návrat na stejné místo do 17.00 hod.

Architektura Lužických hor

Datum konání:CT 29.4.10

Akreditovaná akce
Navštívíme chráněnou krajinnou oblast Lužických hor a zaměříme se na její architekturu.

V malebných vesničkách např. Trávník, Mařenice, Líska si ukážeme typické znaky pro roubené, hrázděné i podstávkové domy, zastavíme se i u drobných památek v krajině a všimneme si i pískovcových reliéfů a přírodních zajímavostí typických pro tuto oblast. Dobrou obuv, vhodné oblečení a svačinu s sebou.

Pořádáme ve spolupráci se Správou chráněné krajinné oblasti Lužické hory.
Datum konání: Místo konání:
CT 29.4.10 Lužické hory a okolí
Lektor: PhDr. Václav Růžička 
Účastnický poplatek: 200 Kč
Odjezd zvláštním autobusem v 9.00 hod z parkoviště Na Rybníčku (naproti SCHKO Jizerské hory, U Jezu 10, Liberec). Předpokládaný návrat na stejné místo do 17.00 hod. 

Lektorské a prezentační dovednosti

Datum konání:PO + UT 12. a 13. 4.10 8.00 - 17.00 hod

Akreditovaný dvoudenní výcvikový seminář.
Určeno pro pedagogy, kteří chtějí posílit svoji prezentační profesionalitu, rozvinout schopnosti zaujmout posluchače, naučit se zásady didaktické práce, zvládnout hlasovou techniku a upevnit další komunikační dovednosti.
Datum konání: Místo konání:
PO + UT 12. a 13. 4.10 8.00 - 17.00 hod SEV DIVIZNA LIBEREC
Lektor: PaedDr. Olga Medlíková
Účastnický poplatek: 600 Kč

 

Tři kroky k aktivnímu vyučování v Environmentální výchově

Datum konání: ÚT + ST 16.3. a 17.3. 10

9.00 - 16.00 hod. a 8.00-13.00 hod.
Akreditovaný dvoudenní výcvikový seminář představuje metodiku tvorby vyučovacích hodin z projektu Sdružení Tereza Praha.

Účastníci semináře si vyzkouší výukovou hodinu, která aktivizuje žáky, podporuje hledání souvislostí mezi obory a zavádí aktuální environmentální téma do výuky. Budeme postupovat ve třech krocích: zvolíme si cíl EV, sestavíme vyučovací hodinu a naplánujeme další. Navržený vlastní koncept vyučovací hodiny společně metodicky rozebereme. Určeno pro pedagogy všech stupňů škol.
Datum konání: UT + ST 16.3. a 17.3. 10 
9.00 - 16.00 hod. 
a 8.00-13.00 hod. 
Lektor: Mgr. Petra Šimonová, Sdružení Tereza Praha
Místo konání: SEV DIVIZNA LIBEREC
Účastnický poplatek: 300 Kč

Vzhledem k tomu, že se nám podařilo získat finance z Evropského sociálního fondu OPVK a z rozpočtu České republiky, je cena semináře snížena pouze na režijní poplatek 300 Kč/osobu.

Škola pro život II.

Datum konání:ST 3.3.10 13.00 – 16.00 hod

Akreditovaný seminář představuje nové vydání publikace s podtitulem „Jak na environmentální výchovu po zavedení rámcových vzdělávacích programů“.

Naleznete zde komplexní přehled informací k EVVO - základních dokumentů k EVVO, metodiku jak plánovat rozsáhlejší celky – projekty, pobytové akce, samostatný předmět nebo jednotlivé vyučovací hodiny a různé aktivity. Každý účastník obdrží manuál zdarma.
Datum konání: Místo konání:
ST 3.3.10 13.00 – 16.00 hod SEV DIVIZNA LIBEREC
Lektor: Ing. Aleš Kočí, SEV DIVIZNA
Účastnický poplatek: 200 Kč

Zelený ostrov

Datum konání:PA 26.2.10 9.00 - 15.00 hod

Akreditovaný seminář představuje nový školní projekt pro I. st. ZŠ. Je zaměřený na jednotlivé fáze návratu života na nově vzniklý, zatím pustý ostrov.

Je rozdělen do osmi oddílů, které řeší jednotlivá témata - erupce sopky, první organismy, semena a jejich rozšiřování v přírodě, zvířata, lidé a jejich vliv na okolní přírodu. Děti budou sledovat, objevovat, hrát hry a hlavně tvořit, experimentovat a používat netradiční výtvarné techniky.
Učitelé obdrží manuál s metodikou celého programu včetně pracovních listů.
Datum konání: Místo konání:
PA 26.2.10 9.00 - 15.00 hod SEV DIVIZNA LIBEREC
Lektor: Mgr. Helena Nováčková, CEV Sluňákov
Účastnický poplatek: 200 Kč

 

Žijeme spolu aneb Jak na téma ochrany zvířat

Datum konání: PO 30.11.09 9.00 - 14.00 hod

Akreditovaný seminář.
Ústředním tématem semináře je vztah mezi člověkem a zvířetem. Účastníci obdrží zdarma manuál Žijeme spolu aneb Jak na téma ochrany zvířat.

Dozvědí se jak s manuálem pracovat, naleznou zde řadu užitečných informací, technik a aktivit k tématu a dozví se, jak téma zařadit do výuky. Také si prakticky vyzkouší některé aktivity z manuálu. 
Datum konání: Místo konání:
PO 30.11.09 9.00 - 14.00 hod SEV DIVIZNA LIBEREC
Lektor: Tomáš Popp, Svoboda zvířat, Plzeň a Mgr. Blanka Toušková, SSEV Pavučina Praha
Účastnický poplatek: 200 Kč

 

Džbán plný kultur

Datum konání: ÚT 20.10.09 13.00 - 17.00 hod

Akreditovaný seminář představuje metodické materiály pro přípravu a realizaci projektových dnů zaměřených na průřezová témata: Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Environmentální výchova a Multikulturní výchova.

Materiály jsou věnovány osmi prioritním zemím české zahraniční rozvojové spolupráce. Skládají se z informací o daném státu, pozitivních a negativních stránkách země, jaké jsou zde problémy, jak jim ČR pomáhá. Součástí jsou i předměty a pomůcky z jednotlivých zemí dokreslené typickou národní hudbou. Téma je určeno pro II. st. ZŠ a SŠ (pro nižší stupeň jako informační základ a inspirace pro rozvojový projekt).
Datum konání: Místo konání:
UT 20.10.09 13.00 - 17.00 hod SEV DIVIZNA LIBEREC
Lektor: Mgr. Pavlína Vrbová, Agentura rozvojové a humanitární pomoci Olomouckého kraje, o.p.s.
Účastnický poplatek: 200 Kč

 

Liberecká M.R.K.E.V. 2009

Datum konání:ČT 19.11.09

Akreditovaná akce.
Již devátá konference k environmentální výchově na základních a středních školách v Libereckém kraji se bude konat v Domě kultury Ralsko v Mimoni.

Jejím hlavním tématem je „Činnost člověka v krajině". Kromě odborných příspěvků zařadíme i diskusní dílny a exkurze k tématu. Podrobný program naleznete v průběhu října na našich webových stránkách www.zooliberec.cz/divizna a na pozvánkách.

Datum konání: Místo konání:
ČT 19.11.09 DK Ralsko, Mimoň
Akce je realizována za finanční podpory Libereckého kraje. 
Účastnický poplatek pro školu v síti M.R.K.E.V : 100 Kč
Účastnický poplatek pro ostatní: 200 Kč

Přihláška MRKEV 2009 [doc, 165.50kB]

Environmentální výchova - nové cesty (workshop)

Datum konání: ČT - SO 8. - 10.10.09

Akce je akreditována.
Třídenní program je připraven nejen pro pedagogy a studenty pedagogiky, ale i pro členy neziskových organizací, pracovníky veřejné správy a zájemce z řad široké veřejnosti.

Během pracovních setkání účastníci načerpají inspiraci pro práci v ekologické výchově a dostanou prostor pro sdílení zkušeností mezi jednotlivými organizacemi. 
Podrobný program naleznete v průběhu září na našich webových stránkách www.zooliberec.cz/divizna a na pozvánkách.

Datum konání: Místo konání:
ČT - SO 8. - 10.10.09 Kemp Sedmihorky u Turnova
Účastnický poplatek: 200 Kč
Akce je realizována za finanční podpory Libereckého kraje.

REGISTRACE [doc, 31.00kB]

Program si můžete stáhnout zde ZDE [xls, 254.50kB]

  [ Back ]