Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Titulní strana Archiv Kola pro Afriku Základní informace o projektu
Základní informace o projektu
Zoologická zahrada Liberec a Kola pro Afriku
Česká organizace Kola pro Afrikuext, obecně prospěšná společnost, byla založena Romanem Posoldou a Richardem Gazdou počátkem roku 2012. Inspirací se staly charitativní organizace Jole Rider, pro kterou nějakou dobu pracovali při svém pobytu v Anglii (www.jolerider.org), a hnutí Bicycles for Humanity (www.bicycles-for-humanity.org).

Dostupnost škol v Africe je mnohdy velmi obtížná. Většina dětí chodí do školy pěšky, některé děti však do školy kvůli velké vzdálenosti nechodí vůbec.


Organizace Jole Rider sbírá opotřebovaná kola od anglických dárců a následně je odesílá dětem do Gambie. Díky podobným charitativním projektům tak v posledních letech přibývá dětí, které se ke vzdělání dostanou - na kole! Jole Rider odeslala do Gambie za uplynulých 6 let přes 9 000 kol. Přes 9 000 dětí má nyní neporovnatelně lepší šanci získat základní vzdělání.


České organizaci Kola pro Afriku se podařilo oslovit českou veřejnost a od začátku projektu se jim podařilo nasbírat na 3000 kol. Aktivita, která začala na severu Moravy, se postupně rozšiřuje po celé České republice, postupně tak vznikají ve městech a obcích sběrná místa, kam mohou dárci přinést nepotřebné, pokud možno funkční nebo opravitelné kolo. Kolo, které je pro českého člověka téměř u konce životnosti, má pro africké dítě obrovskou hodnotu. Sbírány jsou samozřejmě i nové nebo nepotřebné, avšak funkční náhradní díly, nářadí na kolo... Ne všechna jízdní kola se ale do Afriky hodí - nejvhodnějším typem jsou horská či jiná kola se širokým pláštěm.
Kola jsou postupně svážena do centrálního skladu, odkud budou následně expedována do místa určení, tedy do Gambie v Africe. Tam jsou kola rozdělována podle přísných kritérií. Žákům jsou však pouze zapůjčena, nestávají se jejich majetkem.

 

Středisko ekologické výchovy Divizna při Zoologické zahradě v Liberci ve spolupráci s libereckým občanským sdružením Faunus se tuto akci rozhodlo podpořit. Není to poprvé, co se do podobné spolupráce pouští. Například v roce 2010 pomáhalo SIRIRI o.p.s. při sbírce Brýle pro Afriku. Občanské sdružení FAUNUS dlouhodobě podporuje tábor pro opuštěné děti AMPO v západoafrickém státě Burkina Faso.


I Vy můžete podpořit dobrou věc.

Sledujte proto prosím webové stránky www.kolaproafriku.cz, www.faunus.cz, www.divizna.eu, kde vás budeme o sběrném místě a termínu sběru informovat. Akci můžete podpořit také tím, že o ní informujete své přátele a známé. Každý může pomoci!