Divizna Liberec

Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec

Slunce v zoo (DBU)
Zveme Vás do Zoologické zahrady Liberec na netradiční stezku

Jak jsme již informovali, projekt „Slunce v ZOO“ – ochrana klimatu a obnovitelné zdroje v ZOO Liberec" vznikl díky grantu Německé spolkové nadace pro životní prostředí (Deutsche Bundesstiftung Umwelt - DBU) v Osnabrücku v rámci přeshraniční spolupráce. Německým partnerem projektu je Tierpark Zittau. V rámci projektu vznikla nová technická naučná stezka. Na trase „sluneční stezky“ mají návštěvníci možnost se seznámit s různými možnostmi využití sluneční energie a to nejen člověkem Stezku, jako ukázka dalšího obnovitelného zdroje energie, uzavírá „malá vodní elektrárna“.

 

Co můžete vidět?

Na „sluneční stezce“ se během procházky po zoo mohou návštěvníci seznámit se dvěma obnovitelnými zdroji energie. Se slunečnou energií a energií vody. U pavilonu plameňáků se může návštěvník seznámit s jednoduchou demonstrací skleníkového efektu.

Přijedete-li k nám do ZOO elektromobilem pak můžete využít nabíjecí stanice pro elektromobily, která je napájena fotovoltaickými panely stejně tak, jako stánek upomínkových předmětů. V areálu můžete potkat náš malý nákladní elektromobil na rozvoz materiálu a krmiva.

U bufetu Gibon si může návštěvník omýt ruce teplou vodou ohřátou díky sluněčním kolektorům nacházejících se na střeše. Tyto kolektory zároveň ohřívají vodu i pro gastroúsek.

 

Ve spolupráci se Střední průmyslovou školou strojní a elektrotechnická a VOŠ v Liberci a Technickou univerzitou Liberec byly vyrobeny jednotlivé informační měřící panely a model malé vodní elektrárny, kterou můžete vidět v blízkosti expozice tučňáků.

 

Pro školy je na „sluneční stezce“ připraven vzdělávací program “Kde se vzala, tu se vzala energie“. Vzdělávací programy jsou doplněny ukázkou solárních hraček, tj. takových, které mají různý pohyb zajištěn malým fotovoltaickým panelem.

Tak se k nám přijďte podívat nejen na zvířata, budeme rádi.

images/stories/02-16-11-11-20-41-logojpg.jpg