IDEÁLNÍ ČAS VYBRAT SI SVOU SRDEČNÍ KAMPAŇ!

I letošní jaro přináší řadu výzev, kde každý z nás může alespoň trochu pomoci životnímu prostředí i sobě samému. Chcete se udržitelně pohybovat, prospívat divokým živočichům okolo nás, nebo třeba „jen“ ušetřit nějaké peníze za spotřebovanou vodu? Každý si určitě najde oblast, která by mu nejvíc vyhovovala. Tak vzhůru do letošních kampaní…

Na vlastní pohon

Pěšky, poklusem nebo na kole či koloběžce. Tak se i letos můžeme přepravovat celý květen a zaznamenávat své úspěchy do webové aplikace. A proč jsme nenapsali rovnou, že se jedná o staré známé „Do práce na kole“? Protože účastníci už nějakou dobu mohou používat např. i mhd a pěší chůzi, jen musí dodržet základní pravidlo: „Započítávají se i kombinované cesty, které jsou zčásti vykonávány vlastní silou a jinými dopravními prostředky (vlak, tramvaj, autobus, metro, trolejbus, auto). V rámci těchto cest lze započítat pouze tu část trasy, na které se pohybuje účastník vlastními silami, pokud má tato část v součtu (v jednom směru) délku alespoň 1,5 km.“ Kampaně se loni zúčastnilo 25 621 lidí, podpoříte letošní překonání tohoto rekordu? Registrace běží do 30. 4. 2024.

Více na https://dopracenakole.cz/

Obyčejní hrdinové opět v akci

Kampaň obyčejných hrdinů pořádá i letos vzdělávací centrum TEREZA. Účastníci si mohou vybrat z 11 výzev a v nich ze 36 aktivit, které napomohou zlepšit životní prostředí. Každý si může vybrat libovolný počet aktivit a plnit je jeden týden v dubnu či květnu. Kampaň loni přilákala na 15 000 lidí a účastnit se jí mohou jednotlivci, rodiny, party kamarádů, nebo třeba celé třídy. 

Více na https://ekoskola.cz/projekty/kampanoh/aktualni/

Třicet dní pro Zemi

Výzva 30 dní pro Zemi je jistě nejmenší ze všech zmiňovaných. Malá ale naše! I letos ji spustíme na Den Země a během třiceti dní bude možné splnit až 30 úkolů užitečných životnímu prostředí, které může plnit jednotlivec, skupina nebo i třída. Jak se to bude dařit nám samotným, budete moci sledovat na našem facebooku a instagramu.

Více informací bude včas na našem webu Divizna

Udržitelnost z obýváku

Pro ty, kdo si ani přes pestrou nabídku možností nic nevybrali, je tu ještě jedna příležitost. I z obýváku může leckdo pomoci přírodě. A jak? Vzít svůj starý mobil, knížku nebo toner do tiskárny a poslat je k recyklaci nebo dalšímu využití skrze Zásilkovnu.

Více na webu ZÁSILKOVNA

Michal Řepík

ZOORISKUJ 2024 ZNÁ SVÉ VÍTĚZE

Ve čtvrtek 15. února se v aule Technické univerzity Liberec odehrálo finále 12. ročníku oblíbené vědomostní soutěže ZOORISKUJ.

Do samotného finále postoupilo 8 týmů. Celkem se letošní soutěže zúčastnilo rekordních 127 týmů z 28 škol z Libereckého a Královéhradeckého kraje. Díky zapůjčeným předmětům ze soukromých sbírek a z inventáře zoologické zahrady nabídli organizátoři Lenka Tesařová a Leoš Havle žákům pestré soutěžní zážitky. Mohli si prověřit nejen své znalosti, ale i sluch, čich, hmat i chuť. Atmosféra finále byla nezapomenutelná, plná napětí, radosti, ale i zklamání. Soutěžícím týmům fandili jak spolužáci, tak i učitelé. Všichni zúčastnění do soutěže dali úplně vše, ale vítězný tým mohl být jediný. Tím bylo družstvo ze ZŠ a ZUŠ Jabloňová v Liberci ve složení Adéla Hudcová, Ema Bathyány a Nikola Kořínková.

Pořadí na stupních vítězů bylo následující:

  1. ZŠ a ZUŠ Jabloňová Liberec
  2. ZŠ Lesní Liberec
  3. ZŠ Na Výběžku Liberec

Všem finálovým týmům děkujeme za účast, prokázané vědomosti, smysl pro hru a fair play.

Ondřej Šíp

S MLOKEM LEHKÝM KROKEM  – JARNÍ VYCHÁZKA ZA HUMNA

Naše „mločí stezka“ vás zve k jarnímu objevování rozmanitých zákoutí přírody blízkého okolí Lidových sadů.

Přibližně 4 km okruh vyznačený QR kódy na žlutých cedulkách vás zavede na krásná a podivuhodná místa.
Každé stanoviště obsahuje přírodovědnou zajímavost vážící se k danému místu a k ní jednoduchý úkol. Okruh vás zavede i na cestičky, kterými se běžně nechodí, o to pozoruhodnější tajemství leckdy skrývají.

Více informací se dozvíte ZDE.

Ondřej Šíp