Středisko ekologické výchovy při Zoo Liberec

Newsletter

První úvodník tohoto roku věnujeme 30. březnu. Je to Mezinárodní den nulového odpadu, který OSN vyhlašuje teprve od roku 2023. Však i u nás jsme si museli projít celkem dlouhou cestu od úvodních doporučení: „Odpadky patří do koše, ne do přírody“, přes ,,Nedávej všecko do jednoho koše, roztřiď všechno do těch barevných kontejnerů (a Češi jsou dobří třídiči!) až po ,,To je fajn, že třídíš, ale nejlepší odpad je přece ten, který vůbec nevznikl! Nešlo by jeho množství snížit třeba až na nulu? A to je cíl, ke kterému směřuje myšlenka Zero Waste. A jak toho dosáhnout? Postupovat systematicky podle pěti pravidel – co můžeš, odmítni, co nemůžeš, alespoň zredukuj, použij věci opakovaně, zbytek kompostuj nebo recykluj.

Konkrétních nápadů, jak se k životu bez odpadu propracovat, je plno, některé najdete třeba na https://www.zerowastecesko.cz/zero-waste/ a k některým vás mohou inspirovat jarní kampaně, o kterých píšeme dále.

Nezapomeňte však, že všeho moc škodí a některé součásti svého života proto ze systému Zero Waste vynechte. Například náš newsletter. Neodmítejte ho, neredukujte jeho čtení, stačí, když si ho přečtete jednou (i to považujeme za úspěch), a když si ho necháte v počítači, kde se nerozloží ani se nezrecykluje, jistě vám to Bea Johnson, autorka jedné z populárních knih o Zero Waste odpustí.

A všimli jste si, že náš newsletter má novou podobu? Stejně jako naše webové stránky?  A líbí se vám? Budeme rádi, když nám dáte vědět. Stačí napsat na email diviznaliberec@gmail.com. Předem děkujeme.

Přejeme vám příjemné počtení.

Michal Řepík a Ondřej Šíp