ALEŠ KOČÍ A MIRKA NOVÁKOVÁ

V tomto vydání našeho newsletteru odpověděli na tři otázky naše divizňácké stálice Aleš Kočí a Mirka Nováková.

Aleši, koho bys rád pozval do DIVIZNY na návštěvu?

Sociologa Daniela Prokopa. Nedávno jsem četl jeho knihu Slepé skvrny, která mne svým obsahem velmi překvapila. Kniha pohlíží na problémy a výzvy současného Česka i světa. Hlavní témata jsou neřešená chudoba a exekuce, nerovné vzdělávání a omezené životní šance, populismus a neschopnost na něj reagovat. Doporučuji také Prokopův pořad na Českém rozhlase v Radiožurnálu – Česko k nezaplacení.

A kdo by byl tvým hostem, Mirko?

Já bych nejraději pozvala (a už se nám to i jednou povedlo) člověka, který mě kdysi před léty nasměroval k mé současné profesi. Pod jeho vedením jsem absolvovala Letní školu ochrany přírody v Bílých Karpatech, která mne natolik ovlivnila, že jsem se stala lektorkou EVVO. Tím mým hostem by byl Aleš Máchal, bývalý ředitel Lipky Brno, nestor environmentální výchova, ale především velmi milý a empatický člověk, mistr ve svém oboru.

 

Záludná otázka pro oba:

Čeho si jeden na druhém vážíte?

Mirka: Vážím si Alešova přístupu k lidem. Vnímám, že dokáže s lidmi jednat na rovinu, bez emocí a s rozvahou. Myslím, že se mu jeho přístup v dobrém vrací zpět. Troufám si říct, že má přirozenou autoritu, která se obzvláště hodí při řízení organizace. A to na něm obdivuji, že tu naši DIVIZNU tak ladně provází již více jak 20 let.

Aleš: Na Mirce si velmi vážím její spolehlivosti a pečlivosti, vysoké míry profesionality a ochoty zkoušet nové věci. Vím, že se na ni mohu ve všem spolehnout. Když něco řeší, tak to řeší doopravdy a ne jen „jako“. Dále mne velmi těší její odborné smýšlení, kterým směrem se má DIVIZNA ubírat a to se velmi shoduje i s mým pohledem na náš obor. Jsem rád, že ji máme v týmu.

 

Mirko, co ti dělá aktuálně radost?

Jak se nám rozšiřuje portfolio dlouhodobých programů pro školy. V současnosti jsou v nabídce tři (Taju plné výpravy, Poklady z půdy, Můj aktivní rok pro přírodu), které běží a je o ně zájem. Brzy spatří světlo světa čtvrtý v pořadí Místo, kde žiji. Těším se na jeho realizaci. Pečlivě ho s lektory připravujeme a bude “vytuněný” :-). Doufám, že se bude líbit i vám.

 

A co dělá radost Tobě, Aleši?

Podařilo se nám připravit jedno semestrový předmět Environmentální výchova pro studenty Technické univerzity v Liberci. V tomto semestru probíhá první výuka budoucích učitelů přírodopisu a studentů ochrany přírody. Studium jsme dlouho promýšleli, nyní je prvně realizujeme s prvními studenty. Je to pro mne hodně důležité, rád bych, aby studium bylo smysluplné, inspirativní zároveň a aby studenty bavilo. Učit na vysoké škole je pro nás veliký závazek, veliká příležitost a zároveň veliká zodpovědnost.