ZAČÁTEK NOVÉHO ROKU JE V LIBERECKÉ ZOO VE ZNAMENÍ DRAVCŮ

Hned několik významných událostí se stalo během února na úseku dravců. Vylíhla se dvě mláďata kriticky ohrožených orlosupů bradatých, která, pokud se jim bude dařit, budou za tři měsíce vypuštěna do volné přírody. 

Liberecká zoo je dlouhodobě v odchovu těchto majestátných dravců velmi úspěšná a už patnáct mláďat bylo zapojeno do repatriačního evropského programu.

Ve stejném období do zoo přibyly další vzácné přírůstky. Od soukromého chovatele z Německa se podařilo získat pár supů afrických. Tento dravec patří v přírodě ke kriticky ohroženým, jejich počty poslední roky klesají neuvěřitelně rychlým způsobem. Za tři generace se populace supů afrických zredukovala o 81 procent! A přestože se dříve jednalo o jednoho z nejrozšířenějších dravců v Africe, dnes už z některých států západní části kontinentu vymizeli úplně. Jejich masivní úbytek mají na svědomí především pytláci, kteří je tráví, aby hejna supů neupozorňovala strážce parku na mršiny. Liberecká zoo je jediná v Česku, která tyto dravce chová. Zatím jsou umístěni v zázemí, až se dostatečně adaptují na nové prostředí, budou přesunuti do expoziční části.

Nové druhy ptáků jsou k vidění i v pavilonu tropů, kde se zabydlel ledňák obrovský, jehož původní domovinou je Austrálie a Nový Zéland, a poštolka vrabčí. Ta obývá celou Severní a část jižní Ameriky.

Abychom ale nezůstali jen u ptáků, do zoo přicestoval, také z Německa, samec pandy červené. První setkání s libereckou samičkou proběhlo bez agresivních výpadů, a všichni tak doufají v úspěšné spojení. 

Gabriela Volná

 

foto: Marta Doležalová